Проф. Ива Христова: Омикрон ще предизвика пета Ковид вълна през януари

0
Според нея не е възможно PCR тестовете да не хващат Омикрон, защото те разчитат освен на s-протеина и на други два гена
Според нея не е възможно PCR тестовете да не хващат Омикрон, защото те разчитат освен на s-протеина и на други два гена Снимка: iStock

Омикрон вариантът ще предизвика пета Ковид вълна у нас през януари.

Това прогнозира директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова в предаването "Денят ON AIR".

"Петата вълна ни е в кърпа вързана, защото това е нов вариант, променен и съответно ще хване неимунно население и ще го разболее. Но ние не знаем колко висока ще бъде тази вълна", заяви проф. Христова и поясни, че всички нови болести се развиват с вълнообразен характер на постепенно засилване и намаляване на заболеваемостта.

"Затова в Европа са много притеснени и действащи, защото няма място за паника, а за действия. Нужни са максимално превантивни действия, намаляване на туристопотока и вкарването му в карантина", посочи директорът на НЦЗПБ.

Проф. Христова очаква Омикрон вариантът да се появи скоро и в България.

"Взели сме мерки максимално бързо да стигнем до доказване на такъв случай. Това означава да имаме PCR реакция, с която по някакъв начин да стигнем до проби, които са съмнителни – с променен s-протеин, и съответно те да бъдат приоритетно секвенирани. Така до няколко дни ще имаме данни за Омикрон, ако се появи", обясни тя в ефира на Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ Омикрон е изключително заразен вариант, който е способен само в рамките на няколко седмици да се превърне в доминиращ. Вероятно е и ваксините да не са особено ефективни срещу него, но според проф. Христова те остават най-ефективното средство за противодействие.

"Мутациите водят до така наречения immune escape. Тоест, се избягва имунния отговор, но частично. Не е толкова различен вирусът и затова единственото, което можем да направим, е да се ваксинираме. Колкото и да е ефективността срещу Омикрон, ваксината отново е най-силното оръжие", подчерта директорът на НЦЗПБ.

Според нея не е възможно PCR тестовете да не хващат Омикрон, защото те разчитат освен на s-протеина и на други два гена.

"Лекарствата, които навлизат и блокират ензимите, ще си бъдат ефективни. Ще си бъдат ефективни и противоепидемичните мерки, и частично ваксините. Ще чакаме и новите ваксинални продукти. Ще се стегнем и ще преодолеем и този вирусен вариант", завърши проф. Ива Христова.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари