Проф. Йонко Кунчев: Намерените предмети от гражданите нямат силата на веществени доказателства
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Не мога да се произнеса как върви разследването на убийството в Русе, защото нямам конкретна информация относно процеса. Чух, че са открити биологични следи от извършителя, което е много, но възможностите за събиране на информация за извършителя са много по-широки и те далеч не се свеждат само до биологичните следи.
Това каза за предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ професор Йонко Кунчев – преподавал по „Криминалистика“ във Варненския свободен университет
„В криминалистиката има принцип, че поведението е отражение на личността. Когато знаем какво, как и защо е извършено, това е една много директна насока за разкриването на извършителя“, каза той и обясни, че съществуват и нетрадиционни методи за събиране на следи. "Категорично не трябва да се допуска представителите на обществеността да търсят следи и предмети, защото по-късно те не биха имали сила на веществено доказателство, изтъкна специалистът.
„Нарушаването на процесуалните правила в редица случаи опорочава доказателството значение, защото, съгласно Наказателно-процесуалния кодекс, обективната истина се разкрива по реда и средствата, предвидени в кодекса. Не е просто „де факто“, а трябва и „де юре" … Гражданите, ако искат да помагат, биха могли да помагат по друг начин, примерно, тези които посещават често мястото, където е извършено убийството, ако са виждали съмнителни лица, с тяхна помощ може да се изготви словесен портрет или компютърен портрет …“.
Преподавателят заяви, че се надява „да се направи всичко възможно“ в рамките на разследването, защото често неразкриването на случаи се дължи на липса на професионализъм.
Екатерина Захариева: Украйна воюва за нашата сигурност
Русенец нападна млада жена в квартал "Възраждане"
Русенец нападна млада жена в квартал "Възраждане"
Делян Пеевски: Ако продължават с обидите към избирателите...
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе