Пробив в медицината: Генна терапия върна слуха на дете в САЩ

0
11-годишният Айсам чува за първи път в живота си
11-годишният Айсам чува за първи път в живота си

11-годишният Айсам чува за първи път в живота си

Гласът на баща му, бръмченето на автомобилите, звукът на ножицата, която подрязва косата му - 11-годишно момче чува за "първи път в живота си" след новаторска генна терапия, предаде АФП, позовавайки се на болница във Филаделфия, САЩ.

Успехът - първият по рода си в страната, е надежда за пациентите по света, страдащи от загуба на слуха, причинена от генетични мутации, се казва в изявление на Детската болница във Филаделфия, където е извършено лечението.

Айсам Дам е с дълбока глухота по рождение заради много рядка аномалия в един ген.

"Генната терапия за загуба на слуха е цел, която ние, лекарите и учените в тази област, преследваме повече от 20 години. Най-накрая я постигнахме", каза хирургът Джон Джермилър, директор на отдела за клинични изследвания в отделението по отоларингология, предава БТА.

По думите на специалиста генната терапия, приложена на малкия пациент, е имала за цел да коригира аномалията в много рядък ген. Изследването обаче може да проправи пътя за бъдещо приложение за повече от 150 други гени, отговорни за загубата на слуха при деца.

При пациенти като Айсам Дам дефектен ген предотвратява производството на протеина отоферлин, необходим на космените клетки във вътрешното ухо, за да преобразуват звуковите вибрации в химически сигнали, изпратени до мозъка.

Аномалиите на гена за отоферлин са много редки и представляват между 1 и 8 процента от случаите на загуба на слух по рождение.

Момченцето е претърпяло операция на 4 октомври. Почти четири месеца по-късно слухът на Айсам се е подобрил до такава степен, че сега той има само лека до умерена загуба на слуха.

Други подобни изследвания с деца са в ход или предстои да започнат в САЩ, Европа и Китай, като някои от тях са успешни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари