Пробив: Спрей за астма предпазва от тежки форми на Ковид-19
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Това може да се окаже решаващ пробив в битката срещу коронавируса: един отдавна известен спрей срещу астма намалява с цели 90% риска от тежка форма на Ковид-19. Установиха го учени от Оксфорд
Медикаменти срещу Ковид-19 все още няма, затова изследването от Оксфорд вдъхва големи надежди, пише Дойче Веле. Един отдавна известен спрей срещу астма явно ускорява процеса на оздравяване и предпазва от тежки форми на болестта.
Още през февруари екипът около Мона Бафадел и Санджай Рамакришнан от университетската клиника в Оксфорд съобщи за многообещаващи резултати, а сега те бяха публикувани и в специализираното издание „The Lancet". Това може да се окаже решаващ обрат, написа в Туитър германският здравен експерт Карл Лаутербах.
Какво точно са установили учените от Оксфорд
Две впръсквания сутрин и две вечер - кортизоновият спрей срещу астма, съдържащ съставката Будезонид, намалява с цели 90% риска от тежка форма на Ковид-19, а при по-леките форми скъсява времетраенето на болестта, се казва в британското изследване. На учените направило впечатление, че макар хората, страдащи от астма, да имат затруднения с дишането, те не спадат към рисковите групи на пациентите с Ковид. Причината: редовната употреба на т.нар. глюкокортикоиди, които имат антивъзпалително действие и смекчават имунната реакция на организма. Един от най-широко използваните глюкокортикоиди е Будезонид, чийто ефект върху болни от Ковид-19 пациенти е бил изследван сега от британските учени.
Групата от общо 146 пациенти е била разделена на две. Още в ранния стадий на болестта - тоест, в първите седем дни след появата на леки симптоми, едните ползвали два пъти дневно спрей срещу астма, съдържащ Будезонид, а другите били лекувани по стандартната терапия. Резултатите показали, че в рамките на първите 28 дни рискът от болничен престой и тежка форма на Ковид-19 в първата група пациенти бил с 90% по-нисък, отколкото при заболелите от втората група. Сред тях 11 души развили тежка форма на Ковид-19 и били приети в болница, докато в групата, приемаща Будезонид, имало само двама души с тежка форма на заболяването. В тази група значително по-малко били и пациентите с висока температура.
Учените от Оксфорд твърдят, че ефектът от Будезонид е сходен с този на ваксините срещу Ковид-19 и по-силен от въздействието на всички изпробвани досега медикаменти, прилагани върху пациенти с тежка форма на Ковид-19. Освен това били отчетени съвсем малко нежелани странични ефекти и по-малко дълготрайни симптоми, водещи до т.нар. пост-Ковид синдром.
По поръчка на AstraZeneca
Германският здравен експерт Карл Лаутербах изрази в първа реакция в Туитър силен оптимизъм. Според него британското изследване е много сериозно и може да доведе до обрат в лечението на Ковид-19. Резултатите са логични от клинична гледна точка, защото антивъзпалителният ефект на препарата върху белия дроб може да осуети нарушаването на белодробните функции, смята Лаутербах.
Изследването е било финансирано от британско-шведската компания AstraZeneca, чиято ваксина срещу Ковид-19 от седмици е обект на критики и съмнения. AstraZeneca произвежда инхалатор, съдържащ Будезонид. Търговското му наименование е "Symbicort".
Паркомат създаде хаос в центъра на Русе
Дмитрий Медведев: САЩ да приемат сериозно предупрежденията...
Асен Василев: Бойко Борисов да е премиер е "смешка"
Ивайло Мирчев: МВР опъна чадър над Памперса, Сандокана и...
ПП: Империята отвърна на удара с „показанията“ на Петя...