Приема ли българското общество децата с аутизъм?
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
В началото на тази учебна година децата с аутизъм са около 2300, но неофициално са двойно повече
В месеца, в който отбелязваме деня за информираност за аутизма, ви разказваме за трудностите на родителите и за битката обществото да приеме различните.
Почти над 20 години Божидар се опитва да води пълноценен живот с диагнозата аутизъм. Сега е на прага да завърши средното си образование.
„В масово училище е, придружавам го в час, единствените часове, в които не съм с него са физическо възпитание и спорт и при ресурсен учител. Трудностите са поведенчески, комуникативни, въобще във всякакви аспекти на развитието“, казва Борислава Маринова, майка на дете с аутизъм, цитирана от bTV.
В началото на тази учебна година децата с аутизъм са около 2300. Неофициално са двойно повече.
„Проблемът настъпва, когато ние след това трябва да им осигурим равен старт в живота с намирането на работа и устройването на техния живот. Тук се показва колко толерантно е едно общество“, коментира Калоян Дамянов, директор на Регионалния център за приобщаващо образование в София - град към МОН.
„На първо място хората не трябва да се страхуват от различните, като видят нещо особено, различно в поведението на дадена личност на улицата, да не се страхуват, просто да подходят с разбиране. Това ми е единствената мечта като родител“, споделя Борислава Маринова.
Миналата година всеки месец от 100 души с увреждане по-малко от 10% са започвали работа у нас. Подобна е статистиката и за европейските обществени служби по заетостта.