Превозвачите излизат на безсрочен общонационален протест

1
Над 3000 автобуса ще спрат да превозват пътници
Над 3000 автобуса ще спрат да превозват пътници Видео: БНТ

Превозвачите излизат на безсрочен общонационален протест в понеделник - 13 януари.

Над 3000 автобуса и 2000 ТИР-а в 60 града на страната ще спрат да превозват пътници и стоки заради тарифите на тол системата и нерегламентираните превози, които подбиват бизнеса им. В повече от половината страни в Европа има въведена тол система, но с различен обхват и такси.

17 страни в Европа имат въведени тол системи: сред тях са Германия, Франция, Великобритания, Чехия, Унгария, Сърбия и други. В Германия в обхвата на тол системата попадат само автомобилите над 7,5 тона, във Франция и Унгария - всички автомобли, а в Австрия има смесена система: автомобилите плащат винетка, а ТИР-овете и автобусите тол такси. Тарифите са доста по-високи от българските.

Аспарух Стойков е шофьор на ТИР от 30 години. Превозва плодове от Гърция за Европа. Изчислил е, че ще плаща с 200 лв. повече от Гърция до Русе.

Аспарух Стойков, шофьор на ТИР: Ние нямаме пътища за такива цени. В Гърция също е скъпо, но пътищата са пътища, паркинги, магистрали. Един паркинг, ние два паркинга сме направили без една крушка, без тоалетна, без нищо. Срамота. Хората взимат пари, такси се плащат, но извършено нещо, но пътуваш спокойно. Има къде пауза да направиш. Тук няма, по тъмницата се крият хората.

Средните цени на таксите за страните в Европа с тол система са между 0,07 и 0,45 евро за километър. В България за различните видове ТИР-ове и автобуси държавата ще таксува между 0,04 и 0,36 стотинки за километър, или 0,18 евро, тоест над два пъти по-малко.

Йордан Арабаджиев, Съюз на международните превозвачи: Обхватът на тол системата в ЕС, където има такава система, е между 1 и 7%. Последният случай е в Чехия от 1 декември: между 4,5% е обхватът.

В България обхватът е 30% от цялата пътна мрежа, но 67% от онези пътища, по които пътуват камионите и автобусите.

Магдалена Милтенова, Конфедерация на автобусните превозвачи: Тол системата въвежда едни несправедливи суми, които на практика са в пъти по-завишени от реалните възможности на българската икономика. Ние не можем да кажем, че в България сумите за тол системата са на средноевропейско ниво, при положение, че вие знаете на какво ниво се намира нашата икономика и съответно доходите на българското население.

Освен тол и винетни системи, в Европа се плащат и допълнителни такси.

Веселин Грозданов, автомобилен експерт: В Австрия бихме обърнали внимание, че има и пътища или тунели, които са допълнително таксувани, дори да сте лек автомобил, пак трябва да заплатите такава система.

Според превозвачите обаче, нито качеството на българските пътища, нито липсата на алтернативи безплатни отсечки, дават основание за такива ставки.

Автобусите пък не могат да променят договорите за превоз на пътници с общините.

Васил Пиронков, Камара на автобусните превозвачи: И ние с тези доводи сме поискали тарифи, които да могат да бъдат поносими, които да могат да се понесат от бранша и това, което се визира, че Бургас-София-Варна, това не е България транспортът.

Световната банка, която консултира държавата, изчисли, че автобусните превози София-Варна-Бургас и повечето линии в страната ще поскъпнат с 1,2 и 5%, или с 28 и 50 стотинки.

Тол системата в България трябва да заработи през март, но това би могло да стане и в средата на този месец.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари