Прегледаха зъбите на над 550 деца в Русе
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Прегледите бяха извършени от д-р Елизабет Йорданова, която използва специални играчки „Хипо“ и „Пинко“, за да направи процеса по-приятен за децата
Повече от 550 деца преминаха безплатни профилактични прегледи по Общинската програма „Моите зъбки – здрави и бели“.
В периода от 14 май до 27 юни 2024 година, 557 деца на възраст от 1 до 3 години преминаха безплатни профилактични прегледи по иновативната Общинска програма „Моите зъбки – здрави и бели“. Тази инициатива, организирана от Община Русе, цели превенция и профилактика на кариеса при най-малките деца, които посещават детски ясли в града.
Прегледите бяха извършени от д-р Елизабет Йорданова, която използва специални играчки „Хипо“ и „Пинко“ за да направи процеса по-приятен за децата. За всяко детско заведение бяха закупени еднократни дентални огледала, осигурени от Община Русе. В допълнение, фирма предостави на всяко дете подарък – четка и паста за зъби.
Резултатите от прегледите показаха, че 265 деца, или 48% от прегледаните, имат проблеми с денталното здраве. Най-често срещаният проблем е влошената зъбна хигиена, характеризираща се с обилна плака по централните и латерални резци и проксимални кариеси на моларите при децата над 2 години. При 34 деца, или 6%, се наблюдават начални форми на кариеси, а други деца бяха диагностицирани с възпалени венци.
Родителите на децата с установени проблеми получиха писмени препоръки за последващо лечение и насоки за поддържане на добра орална хигиена. Медицинските сестри, педагози и директори на детските ясли също получиха методически насоки и беше направена демонстрация за правилната зъбна хигиена на временното съзъбие.
Фокусът на програмата през 2024 година бе и върху полезните и вредни храни за детските зъби. Въпреки усилията, статистиката показва, че процентът на деца с проблеми на денталното здраве в ранна възраст остава висок.
Общинската програма „Моите зъбки – здрави и бели“ ще продължи и през следващата учебна година. Това ще позволи проследяване на състоянието на децата с установени проблеми и обхващане на новопостъпилите възпитаници на детските ясли.