Представят резултатите от проучване за прилепите в Североизточна България

2
Презентацията ще се проведе в русенския Екомузей
Презентацията ще се проведе в русенския Екомузей

Презентацията ще се проведе в русенския Екомузей

Русенският Екомузей с аквариум ще бъде домакин на любопитна презентация, посветена на прилепите в горските местообитания на Североизточна България. Събитието ще се проведе на 10 април (четвъртък) от 18:00 часа в залата за временни изложби.

Представянето на тема "Екологично проучване на прилепите (Mammalia, Chiroptera) в горски местообитания в Североизточна България" ще бъде водено от Красимир Киров, уредник от отдел "Природа" на русенския музей, който ще запознае присъстващите с интересни открития от своите проучвания.

Задълбочено изследване на горските обитатели

Научният труд обхваща няколко ключови територии в региона - Лудогорие, Хърсовска и Суха река, Крайморска Добруджа и Дунавската равнина. Изследователската работа разкрива детайли от жизнения цикъл на прилепите и техните взаимоотношения с околната среда.

Особено внимание в презентацията е отделено на екологичните изисквания на видовете горски прилепи към местата, които обитават. Проучени са предпочитанията им към зони за размножаване, временни и постоянни убежища, както и към специфичните микроместообитания.

Киров е изследвал задълбочено различни аспекти от поведението на прилепите - тяхната летателна, денонощна, хранителна и социално-комуникативна активност в горските екосистеми.

Климатичните промени променят поведението на прилепите

Един от най-важните изводи от проучването е констатираното разширяване на ареала на някои видове прилепи в Североизточна България, особено в районите на Лудогорието, Суха и Хърсовска река. Според проучването, този феномен е пряко следствие от продължаващите климатични промени.

Интересно наблюдение в изследването е, че проучваните видове прилепи предпочитат да се размножават предимно в урбанизирани територии, като по-рядко избират горските местообитания за тази цел. За набавяне на храна пък, те се насочват главно към обработваеми площи, населени места и открити терени.

В рамките на презентацията ще бъде разгледана и специфичната роля на полезащитните пояси като коридори за придвижване при миграция на прилепите в Добруджа, както и тяхното значение за локалните популации.

Посетителите ще имат възможност да научат кои са доминантните видове прилепи в изследваните зони, кои са широко разпространените, редките, изключително редките и случайно срещащите се видове в региона на Североизточна България.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Две мишки ядат лента от филм. Едната казва:
- Хм, как ти се струва?
Другата:
- Книгата беше по-добра!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари