Председателят на УС на "Булатом": Трябват ни 4 нови блока в АЕЦ

1
Изкуственият интелект променя енергийните нужди на света
Изкуственият интелект променя енергийните нужди на света Снимка: БТА

Изкуственият интелект променя енергийните нужди на света

Богомил Манчев, председател на УС на "Булатом", заяви в интервю за "Телеграф", че подписаният договор за инженеринг с консорциума "Уестингхаус-Хюндай" за изграждане на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" получава пълна политическа, финансова и институционална подкрепа.

"По-чиста енергия от атомната засега не е намерило човечеството", споделя Манчев, като посочва, че при производството на 1 мегаватчас енергия от ядрени мощности се отделят само 10 килограма въглероден диоксид.

Необходимост от нови мощности

Според експерта, България се нуждае от общо четири нови ядрени блока - два за заместване на базовата енергия от въглищните централи и още два за замяна на 5-и и 6-и блок на АЕЦ "Козлодуй" след тяхното извеждане от експлоатация.

Финансови параметри

Очакваната стойност на проекта възлиза на 20 милиарда щатски долара, като 16 милиарда са за ЕПС цената (Engineering, Procurement and Construction), а останалите разходи са за спомагателна инфраструктура.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари