Преди да стъпите на зебра – махнете с ръка
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 4
Преди пешеходецът да стъпи на пешеходната пътека, трябва да се огледа, да прецени дали идва автомобил и непременно да даде знак, че възнамерява да пресече.
Никъде в сега действащия Закон за движение по пътищата не е записано, че пешеходецът има право на предимство, пресичайки по пешеходна пътека, категоричен е членът на Висшия адвокатски съвет Милен Ралчев, предаде Монитор.
Юристът смята, че по никакъв начин не трябва да бъдат толерирани пешеходци, които предприемат необмислено пресичане, мислейки си, че имат предимство на пешеходна пътека. Тя, по закон, само обозначава местата, на които той има регламентирано право да пресича, но не означава, че пешеходецът е с предимство пред останалите участници в движението.
Ралчев напомни, че ограничението на пешеходните пътеки на тип забра и други беше по стария, отменен през 1966 г. Закон за движение по пътищата , където императивно е било записано, че пешеходецът има право на предимство пред другите участници на движението. А в корелация с това негово право беше задължението на водача при приближаване на пешеходна пътека да се движи бавно, за да му даде записаното в закона предимство.
Такива принципи по действащия от 2000 година закон и правилник, няма. Водачите нямат задължение да се движат с друга скорост, различна от разрешената за градски условия при приближаване на пешеходни пътеки, но и няма норма, която да казва, че пешеходецът има право на предимство, напомни той. Единственото изключение, според Ралчев от гледна точка на закона, е по отношение на децата - с оглед на тяхната умствена, психическа зрялост и годност да възприемат адекватно заобикалящата ги среда и пътна обстановка.
Те представляват опасност за водачите дори, когато се намират на тротоара. По общото мнение на адвокатите сега действащият закон за движение по пътищата няма нужда от подобряване, заяви и председателят на ВАС Ралица Негенцова, която ръководи есенната национална адвокатска конференция, посветена на промените в Зaĸoнa зa aдвoĸaтypaтa и в Зaĸoнa зa cъдeбнaтa влacт. По нейни данни в момента у нас има близо 13 500 правоспособни адвокати.
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
Кремъл: Сигурни сме, че САЩ разбраха посланието на Путин
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...
Новото ръководство на БСП - Русе очерта приоритетите си
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...