Преди 65 години за първи път съветски лидер е на официално посещение в САЩ

1
Визитата е във връзка с редовната сесия на Общото събрание на ООН
Визитата е във връзка с редовната сесия на Общото събрание на ООН Снимка: БТА

Визитата е във връзка с редовната сесия на Общото събрание на ООН

На 15 септември 1959 година Никита Хрушчов става първият съветски лидер, който посещава Съединените американски щати. Визитата му, продължила до 27 септември, е свързана с участието в редовната сесия на Общото събрание на ООН. По време на посещението си Хрушчов провежда няколко срещи с президента на САЩ Дуайт Айзенхауер, участва в разговори с членове на Конгреса, представители на профсъюзите и индустриалните среди, и дори се запознава с холивудски знаменитости.

По време на двуседмичния си престой Хрушчов посещава някои от ключовите градове и региони в САЩ, сред които Вашингтон, Ню Йорк и щата Айова, наричан "центърът на царевицата". Той прекарва и 8 дни на западното крайбрежие, включително в Лос Анджелис и Холивуд.

Посещението на Хрушчов и Айзенхауер кулминира в съвместно комюнике, разпространено на 28 септември. В него двете страни се ангажират да решават нерешените проблеми мирно, без използването на сила.

Според публикации от международни информационни агенции, сред които "Ройтер" и "Франс прес", още в първите часове от посещението си съветският лидер провежда важни срещи, включително и разговор с Айзенхауер в Белия дом. Хрушчов пристига в САЩ на борда на съветския самолет "ТУ-114", който безпрепятствено пресича американското въздушно пространство.

Посещението му включва и няколко напрегнати срещи с американски журналисти и политици. На пресконференция в Националния клуб по печата във Вашингтон, състояла се на 16 септември, съветският лидер отговаря на множество въпроси от над 500 представители на медиите, като запазва спокойствие дори в моментите на по-предизвикателни въпроси, свързани със Сталин и съветската политика.

Един от най-запомнящите се моменти от посещението му е свързан с гостуването в Холивуд. Там Хрушчов става обект на огромен медиен интерес и се среща с редица холивудски звезди, сред които Мерилин Монро и Франк Синатра. Посещението му обаче не минава без напрежение – спорът му с мултимилионера Спирос Скурас остава в историята като един от най-колоритните моменти от неговата визита.

В края на престоя си в САЩ, Хрушчов и Айзенхауер се срещат в резиденцията на президента в Кемп Дейвид. Разговорите там се смятат за ключов момент в международните отношения, като основна тема е разоръжаването и въпросът за Берлин. Въпреки различията, двете страни постигат съгласие за необходимостта от мирно уреждане на конфликтите чрез преговори.

Историческото посещение на Хрушчов е белязано от множество интересни събития, включително подарък от американски бизнесмени – акции на компания за ножчета за бръснене, с което съветският лидер става официално „капиталист“. По-късно биографът на Хрушчов, Уилям Таубман, разкрива, че визитата на съветския лидер се случва поради дипломатическа грешка от страна на заместник-държавния секретар на САЩ Робърт Мърфи. Оказва се, че поканата за посещение от Айзенхауер, която първоначално е била обвързана с напредък по въпроса за Берлин, е била изпратена без това условие.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари