Повече пластмаса, отколкото риба в океана

0
Масата на пластмасовите боклуци в океаните ще е по-голяма от тази на рибите до 2050 г.
Масата на пластмасовите боклуци в океаните ще е по-голяма от тази на рибите до 2050 г. Снимка: БГНЕС

Масата на пластмасовите боклуци в океаните ще е по-голяма от тази на рибите до 2050 г., ако рециклирането не се увеличи драстично. Пластмасата не се разгражда, тъй като в природата липсва организъм, който се храни с този синтетичен материал.

Прогнозата е направена в ново изследване, представено преди откриването на Международния икономически форум в швейцарския зимен курорт Давос.

Смущаващите 95% от пластмасовите опаковки, на обща стойност между 80 и 120 милиарда евро, всяка година се изхвърлят след еднократна употреба, сочи изследване на Фондацията на Елън Макартър.

То се позовава на множество източници и предлага въвеждане на нова система за ограничаване на попадането на пластмаса в природата, по специално в океаните, както и откриването на алтернативи на суровия петрол и природния газ като основни материали в синтетичното производство.

Най-малко 8 милиона тона пластмаса се изхвърлят в океана всяка година, което се равнява на изпразването на един пълен боклукчийски камион всяка минута, допълва се в изследването, което включва анализ на Центъра за бизнес и околна среда „Маккинзи”.

„Ако не се вземат мерки, количеството ще се увеличава двойно на всяка минута до 2030 г. и четворно на минута до 2050 г.”, като опаковките са с най-голям дял в замърсяването.

Световният океан в момента съдържа 150 милиона тона пластмаса. При поддържане на темповете на замърсяване в него ще има по един тон пластмаса за всеки три тона риба през 2025 г. и повече пластмаса отколкото фауна до 2050 г., предупреждават авторите на изследването.

„Този доклад демонстрира нуждата от революция в екосистемата на индустриалното използване на пластмаса и е първа стъпка в трансформирането на начина, по който пластмасата преминава през икономиката”, коментира Доминик Угре, представител на организаторите на Световния икономически форум в Давос.

Ясно е, че никой от замесените в проблема не може да действа сам. Публичният и частният сектор, както и гражданското общество трябва заедно да се мобилизират и да използват възможността за нов икономически кръговрат на пластмасата, допълни Угре.

В доклада се предлага създаване на независим международен орган, който да ръководи инициативата.

„Нарастващите количества на еднократно използвана пластмаса генерират разходи и намаляват стойността в индустрията”, посочи Мартин Стъчти от центъра „Маккинзи”.

Рециклираният материал може да се превърне в ценно благо в „кръговратната икономика”, която разчита на повторното използване. Изследването потвърждава, че прилагането на такива принципи може да е начало на голяма вълна от иновации, която да е от полза за цялата верига на снабдяване, допълни той.

Източник: VESTI.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари