Потънали германски кораби изплуват в Дунав
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Ниските нива на водите в реката разкриха потънали германски кораби от Втората световна война
Най-тежката суша в Европа от години доведе река Дунав до едно от най-ниските ѝ нива от почти век насам, разкривайки останките на десетки натоварени с експлозиви германски военни кораби, потопени по време на Втората световна война близо до речното пристанище Прахово в Сърбия, съобщава Ройтерс.
Плавателните съдове са сред стотиците, които са потопени в Дунав от Черноморския флот на нацистка Германия през 1944 г., когато се оттегля от настъпващите съветски войски, и все още затрудняват речния трафик при ниско ниво на водата.
Тазгодишната суша - разглеждана от учените като следствие на глобалното затопляне - извади на показ повече от 20 кораба в участък от река Дунав близо до Прахово в Източна Сърбия, много от които все още съдържат тонове боеприпаси и експлозиви и представляват опасност за корабоплаването.
"Германската флотилия е оставила след себе си голяма екологична катастрофа, която заплашва нас, жителите на Прахово", казва Велимир Траилович, 74-годишен пенсионер от Прахово, който е написал книга за германските кораби.
Работниците в местната риболовна индустрия също са изложени на риск, включително и от Румъния, която се намира точно от отсрещната страна на реката.
Месеците на суша и рекордно високи температури затрудниха речния трафик по жизненоважни артерии в други части на Европа, включително Германия, Италия и Франция. В Сърбия властите прибягнаха до драгиране, за да запазят плавателните пътища по Дунав отворени.
При Прахово някои от останките от кораби са стеснили плавателния път в този участък на Дунав до едва 100 метра от 180 метра.
Разпръснати по коритото на реката, някои от корабите все още пазят своите оръдия, командни мостове, счупени мачти и изкривени корпуси, а други са почти изцяло потънали под пясъчните брегове.
През март сръбското правителство обяви търг за спасяване на корпусите и извозване на боеприпасите и експлозивите.
Цената на операцията се оценява на 29 милиона евро.
Докладвай този коментар за нередност
×ентусиаст: Ами да ги изтеглят и да претопяват желязото за употреба.