Поскъпването на захарта вдига цените на основните храни в света

0
Глобален скок в цените на храните: ФАО отчита най-голямото увеличение от 18 месеца
Глобален скок в цените на храните: ФАО отчита най-голямото увеличение от 18 месеца Снимка: Асен Игнатов / Архив

Глобален скок в цените на храните: ФАО отчита най-голямото увеличение от 18 месеца

Индексът на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) за септември показва ръст във всички основни категории.

Световните цени на храните през септември 2024 година са се повишили с 3 процента спрямо предходния месец, което представлява най-значителното увеличение за последните 18 месеца. Това сочи последният доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), публикуван в началото на октомври.

Индексът на цените на храните на ФАО, който следи месечните промени в международните цени на кошница от основни хранителни стоки, е достигнал средна стойност от 124,4 пункта през септември. Това е с 3 процента повече от август и с 2,1 процента над нивото от същия период на миналата година.

Най-голямо увеличение се наблюдава при цените на захарта, които са скочили с 10,4 процента. Експертите от ФАО обясняват това с влошаващите се прогнози за реколтата в Бразилия и опасенията, свързани с решението на Индия да премахне ограниченията върху използването на захарна тръстика за производство на етанол. Това би могло да окаже влияние върху експортните възможности на страната.

Зърнените култури също отбелязват ръст от 3 процента, движен основно от по-високите експортни цени на пшеницата и царевицата. Причините за поскъпването на пшеницата са свързани с прекомерно влажните условия в Канада и Европейския съюз (ЕС). При царевицата, повишението се дължи на ниските нива на водата по ключови транспортни маршрути като реките Мадейра в Бразилия и Мисисипи в Съединените американски щати.

Растителните масла бележат увеличение от 4,6 процента в сравнение с август. Покачването засяга палмовото, соевото, слънчогледовото и рапичното олио. По-високите цени на палмовото масло се обясняват с по-ниското от очакваното производство в основните страни производителки от Югоизточна Азия. При соевото масло, причината е в по-слабите от прогнозираните добиви в САЩ.

Млечните продукти не остават по-назад, като техният ценови индекс се е повишил с 3,8 процента. Увеличението обхваща пълномасленото мляко на прах, обезмасленото мляко на прах, маслото и сиренето.

Месото отбелязва най-малък ръст - само 0,4 процента. Докато цените на говеждото и свинското месо остават стабилни, тези на овчето месо леко се понижават в сравнение с август.

Единственият продукт, който показва намаление в цената, е оризът. Неговият индекс се е понижил с 0,7 процента, което експертите свързват с относително спокойните търговски дейности в този сектор.

Тези данни подчертават нарастващото напрежение на световните пазари на храни и могат да имат сериозни последици за потребителите в глобален мащаб. Експертите от ФАО продължават да наблюдават ситуацията внимателно, като се очаква по-подробен анализ на причините и възможните последствия от това повишение в близко бъдеще.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари