Полша е потресена: Защо бе оставена да умре бременната Изабела

0
Жената постъпила по спешност в болницата, но лекарите отказали да направят аборт заради забрана
Жената постъпила по спешност в болницата, но лекарите отказали да направят аборт заради забрана Снимка: AFP

Полша е потресена от смъртта на бременната Изабела. Мнозина се питат дали лекарите не са предприели нужната операция само защото са се страхували от новия строг закон срещу абортите

Възмущението е огромно, пише Дойче Веле. 

Хиляди поляци излязоха в събота по улиците на страната. Техният протест премина под мотото: "Нито една жена повече! Поход за Изабела". Изабела е 30-годишната бременна жена, починала преди около месец от отравяне на кръвта в болница в Пшчина, Южна Полша.

Нейният случай стана известен едва през последните дни, след като беше огласен от адвокатката на семейството ѝ. Критици на управляващите националконсерватори смятат, че тази смърт е била причинена от новия строг закон за абортите, приет в началото на годината.

"Звукът на тишината" в море от светлини

В столицата Варшава няколко хиляди души преминаха в протестен марш от сградата на Конституционния съд до здравното министерство. Участниците в протеста носеха портрети на починалата жена. На дворцовия площад протестното шествие спря за малко, за да прозвучи известната песен на Саймън и Гарфанкъл „Звукът на тишината“, докато участниците светеха с фенерчета.

Според организаторите на проявата, такива протести са се провели на повече от 70 места в страната – не само в големи градове като Варшава, Гданск или Вроцлав, а също и в малки населени места. В Пшчина, където се е разиграла трагедията с починалата родилка, също се проведе мълчалив протестен поход.

В Лодз демонстрантите се събраха и пред сградата на управляващата партия „Право и справедливост“ (ПиС). Там те запалиха свещи и издигнаха лозунги срещу полската десница. „Аз сам едно нищо, просто някаква вещ. Страхувам се“, заяви една от протестиращите. Във Вроцлав участниците в протеста скандираха по адрес на правителството: „Имате кръв по ръцете!“.

Смърт в болницата

Изабела била приета в болница по спешност през 22-та седмица от бременността, след като изтекла околоплодната й течност. Кратките електронни съобщения, които тя изпращала на майка си, разкриват разигралата се драма: “Те (лекарите) не могат да направят нищо. Чакат плодът да умре или да започне спонтанен аборт, иначе рискувам да получа сепсис. Сърцето на бебето трябва да спре или да настъпи спонтанен аборт, за да се намесят.“

През нощта установяват, че плодът е мъртъв, но още преди да се направи цезарово сечение, за да бъде изваден, състоянието на родилката се влошава драматично. Битката за нейния живот продължава няколко часа, накрая жената издъхва. Тя оставя съпруг и дъщеря.

Смъртта на младата жена разпали с нова сила стария спор по темата за абортите в Полша. През октомври 2020 г. Конституционният съд на страната обяви за противоконституционна разпоредбата, която позволяваше абортирането на тежко увредени зародиши. С това допълнително беше затегнато и бездруго доста рестриктивното право на аборт в Полша, действащо от 1993 година. Това породи масови протести в страната, но правителството не отстъпи. През януари новият закон влезе в сила.

Първоначално ръководството на болницата защити безусловно лекарите, които са били дежурни във фаталната нощ. В петък обаче двамата лекари бяха временно отстранени от работа, а прокуратурата започна разследване.

"Това е ужасна трагедия. Имаме един репресивен закон и затова лекарите се презастраховат. Все повече жени се страхуват. Казват, че повече никога няма да раждат деца в Полша, казва Кристина Кацпура от организацията „Обединение за жени и семейно планиране“.

Примерът с Ирландия

Този четвъртък със случая ще се занимае и Европейският парламент. Защитниците на правата на жените в Полша се надяват техните протести да доведат до промяна на рестриктивния закон. Те дават пример с Ирландия, където след референдум през 2018 година беше отменена забраната за абортиране.

Полският премиер Матеуш Моравецки твърди, че решението на Конституционния съд не е влошило ситуацията на жените в Полша. “Ако животът и здравето на родилката са застрашени, прекъсването на бременността е позволено“, уверява правителственият ръководител.

А радикалните защитници на човешкия живот не отстъпват. От фондация „Pro Prawo do życia“ („За правото на живот“) предлагат на парламента още по-рестриктивен закон, според който всеки аборт трябва да се разглежда като убийство на дете и да се наказва с до 25 години затвор. 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари