Полицията във Франция може да следи хората през камерите и микрофоните на смартфоните
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
Приет е нов законопроект, който позволява на полицията да включва дистанционно камерите, микрофоните и GPS на смартфони
Френското Национално събрание (долната камара на парламента) прие нов законопроект, който позволява на полицията да следи от разстояние заподозрени лица чрез дистанционно активиране на камери, микрофони и устройства за геолокация на смартфоните и други устройства на заподозрените. Това се случва, след като страната беше изправена пред изблици на граждански вълнения след застрелването на тийнейджър от полицията.
Президентът на Франция Еманюел Макрон дори заплаши да спре социалните мрежи, за да потуши разпространението на насилието, след като министри обявиха, че платформи като TikTok и Snapchat се използват за организиране и насърчаване на бунтовете, информира KALDATA.
Всички тези действия по наблюдение могат да се извършват само с разрешението на съдия, като законът не позволява тези мерки да се прилагат спрямо журналисти, адвокати и други лица с „чувствителни професии“. Такива мерки се разрешават само в конкретни случаи и се налагат за срок до 6 месеца – проследяването на геолокацията се прилага само за заподозрени в престъпления, наказуеми с най-малко 5 години лишаване от свобода. Законопроектът вече е приет от Сената (горната камара на парламента), но преди да влезе в сила трябва да бъде одобрен от Националното събрание.
Инициативата силно разтревожи защитниците на гражданските свободи. Те изтъкват, че в документа не се уточняват списъците с престъпления, за които заподозрените могат да бъдат преследвани, което означава, че не могат да бъдат изключени злоупотреби. Историята показва, че летвата за подобни мерки обикновено се снижава. Освен това възможността за използване на функциите за проследяване зависи от уязвимостите в софтуерните платформи на устройствата. Съществува риск правоприлагащите органи просто да се възползват от дупките в сигурността на джаджите, вместо да посочат грешките на производителите им.
Френският министър на правосъдието Ерик Дюпон-Морети увери, че новите правомощия ще бъдат прилагани от правоприлагащите органи само в „десетки“ случаи годишно – инициатива, която според него е „далеч“ от тотално следене. Политикът е убеден, че новият закон ще спаси живота на хората.