Показват оригинала на Самарското знаме
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
Днес Националният военно-исторически музей /НВИМ/ ще извади на показ една от най-рядко показваните реликви - оригиналното Самарското знаме, съобщава "Стандарт".
В Деня на освобождението културната институция ще проведе ден на отворените врати с безплатен вход.
„През 2016 г. музеят отбелязва своя вековен юбилей и имаме амбицията да покажем 100 от най-емблематичните и интересните експонати и културни ценности, които притежаваме.
Показването на Самарското знаме е част от този план", заяви пред „Стандарт" директорът на НВИМ доц. Соня Пенкова. Флагът, ушит от монахини в руския град Самара и е връчен тържествено на 18 май 1877 г. в Плоещ на Българското опълчение.
Знамето предствлява трицветен плат - червено, бяло, синьо с размери 1,85 на 1,90 м. с вшити в средата златни кръстове. От едната страна избродирана Иверската Богородица, а от другата - светите братя Кирил и Методий.
Живописните орнаменти са дело на петербургския художник Николай Симаков. То е единственото знаме в историята на България, наградено с Орден „За храброст". От 2000 г. насам военният музей изнася Самарското знаме за трети път.
„Подобна е практиката и на големите световни музеи – уникалните им експонати не са част от постоянната колекция. Миналият път, когато го показахме, над 20 000 души се поклониха на светинята", посочва доц. Пенкова.
Байракът се съхранява в специално хранилище и за него полага грижи екип от реставратори.
„Знамето има увреждания от времето и въпреки реставрацията, извършена през 60-те в Съветския съюз, се изискват непрекъснати грижи за атлазената коприна, от която е направено", допълва директорът на НВИМ.
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници