Почитаме паметта на светеца - воин Димитър Солунски
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
История за вяра, саможертва и чудеса
Отбелязваме деня на свети великомъченик Димитър Солунски - покровител на Солун и защитник на християнската вяра.
Житието на светеца
В края на трети и началото на четвърти век след Христа град Солун става свидетел на забележителната история на един от най-почитаните християнски светци - свети великомъченик Димитър Солунски. Благодарение на своето изключително образование и военни умения, той достига до високия пост на хилядник във военната йерархия.
Обръщане към християнската вяра
След запознанството си с християнското учение, Димитър приема кръщение и започва да защитава християните, въпреки изричната заповед на император Максимиан за тяхното преследване.
Мъченическа смърт
Когато императорът научава за действията на Димитър, той спира в Солун на връщане от военен поход към Изток. След неуспешен опит да накара Димитър да се отрече от християнската вяра, императорът заповядва неговото затваряне.
По време на гладиаторски игри в цирка, прочутият борец Лий предизвиква християни на двубой, след което ги хвърля в ров с насочени нагоре копия. Нестор, оръженосецът на Димитър, също християнин, получава благословия от своя господар да се изправи срещу Лий и успява да го победи. Разгневеният император нарежда обезглавяването на Нестор, а Димитър е прободен с копие в килията си през 306 година.
Почитта към светеца
На лобното място на светеца в Солун е издигнат храм, където са открити неговите мощи. От десети век има сведения за изтичащо благоуханно миро от мощите, поради което светецът получава името Мироточиви. В наши дни мощите се съхраняват в средновековна базилика в Солун, превърнала се в поклонническо място за вярващи от цял свят.
Българската връзка
Култът към свети Димитър Солунски има особено значение за българската история. На 26 октомври 1185 година братята боляри Асен и Петър обявяват в Търново освобождението на България от византийско владичество.