Починал от антракс във Варна?

0
Уведомени са Регионалната здравна инспекция и Министерството на здравеопазването
Уведомени са Регионалната здравна инспекция и Министерството на здравеопазването

Съмнения за починал мъж от антракс има във Варна, съобщи Varnautre.bg. Уведомени са Регионалната здравна инспекция и Министерството на здравеопазването, но все още не е потвърдено, че пациентът е починал именно от това. Изчакват се резултатите.

"Спазили сме протокола, уведомени са всички, които трябва да се уведомят, но изчакваме резултатите и докато те не излязат, не можем да твърдим, че има случай на антракс. Може да се окаже, че е нещо съвсем различно", каза шефът на борда на директорите в "Св. Марина" проф. Красимир Иванов. Той подчерта, че към този момент място за паника няма. Проф. Иванов, допълни, че повече информация ще има веднага щом излязат резултатите от пробите.

Починалият пациент е мъж от село в областта. Преди да бъде приет в "Св. Марина", той е минал през няколко лечебни заведения. Последната преди Терапията е била варненската "Св. Анна". Той е бил приет в Спешното там, след което е откаран в "Св. Марина". В Окръжна болница също са спазили протокола по обеззаразяване и профилактика, който е утвърден при съмнение за антракс.

Директорът на Регионалната здравна инспекция във Варна д-р Дочка Михайлов уточни че, пробите от починалия във Варна пациент пътуват към София и всеки момент трябва да пристигнат в Националния център по вирусология и паразитология, където ще бъдат изследвани.

"Подчертавам, че става дума само за съмнение, но въпреки това сме спазили протокола такъв, какъвто е при наличие на антракс", обясни д-р Михайлова. "Издирваме пътя на пациента и всички хора, с които е бил в контакт, в това число и медицинския персонал от здравните заведения, където е пребивавал. Всички от тях вече са открити. Не мога кажа колко е точната бройка на хората, с които е бил в контакт, тъй като екипите още не са се върнали. На всички, за които е установено, че са били в контакт е направена крайна дезинфекция с хлорни препарати. Прави им се и профилактика с антибиотици", каза още шефката на РЗИ. "Много се надяваме, че става дума само за съмнение. В момента, в който получим резултатите, веднага ще ги обявим", завърши тя.

Антракс, по-известен у нас като синя пъпка, е остро заразно заболяване, което се характеризира с тежка интоксикация. Болестта се разпространява главно от трупове на заразени и умрели домашни и диви животни. По хората се разпространява чрез контакт със заразени животни, заразена почва, месо и предмети, имали досег с трупа. За лечение обикновено се предписват антибиотици. Лечението трябва да започне в началния стадий на болестта. Ако не се лекува, антраксът завършва със смърт.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари