Почина нобеловият лауреат Цун Дао Лий
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Китайско-американският физик се е отишъл на 97-годишна възраст
В неделя, в дома си в Сан Франциско, на 97-годишна възраст почина изтъкнатият китайско-американски физик Цун Дао Лий, съобщи Асошиейтед Прес, позовавайки се на информация от Шанхайския университет "Цзяо Тун" и Китайския център за авангардни науки и технологии в Пекин.
Лий, който има значителен принос за развитието на физиката на частиците, е смятан за един от най-изявените учени в тази област. През 1957 година, на 31 години, той става вторият най-млад учен, получил Нобелова награда за физика, споделяйки я с Чън Нин Янг за изследванията им върху симетрията на субатомните частици.
Роден в Шанхай, Лий става гражданин на Съединените американски щати през 1962 година. Той също така е почетен професор в Колумбийския университет в Ню Йорк. Робърт Опенхаймер, известен като бащата на атомната бомба, описва Лий като един от най-блестящите теоретични физици на своето време, чиито изследвания се отличават със "забележителна свежест, гъвкавост и стил".
Лий започва своето образование в Китай, където получава стипендия от правителството, за да продължи обучението си в Съединените щати. Между 1946 и 1950 година учи в Чикагския университет при нобеловия лауреат Енрико Ферми. В началото на 50-те години работи в обсерваторията "Йъркис" в Уисконсин, в Калифорнийския университет в Бъркли и в Института за авангардни изследвания в Принстън.
Неговите изследвания обхващат области като физиката на частиците, статистическата механика, астрофизиката и теорията на полето. През 1953 година става асистент в Колумбийския университет, а само три години по-късно, на 29 години, той е най-младият щатен професор там. Лий създава модел за изучаване на различни квантови явления, известен като "модела на Лий".
През 1957 година, заедно с Чън-Нин Янг, Лий получава Нобелова награда за физика за работата си по изследване на симетрията на субатомните частици. Освен Нобеловата награда, той печели много други престижни отличия, включително наградата "Алберт Айнщайн", медала "Галилео Галилей" и медала "Г. Бюде".
След като Китай започва да се отваря за международен обмен през 70-те години на миналия век, Лий често се връща в родината си, за да изнася лекции и да насърчава научното развитие.