По-добре ли живеем днес, отколкото при социализма?

0
Изследване показва, че днес стандартът ни на живот е най-високият от 300 години насам
Изследване показва, че днес стандартът ни на живот е най-високият от 300 години насам

Изследване показва, че днес стандартът ни на живот е най-високият от 300 години насам

По-добре ли живеем днес, отколкото през социализма? Преподаватели от Софийския университет се амбицират да отговорят на този въпрос и в продължение на 2 години пътуват из цялата страна. Проучват над 1000 търговски тефтера и събират 46 хиляди цени. Изчисленията им показват, че въпреки инфлацията за изминалата година от 15,3%, днес стандартът ни на живот е най-високият от 300 години насам.

Каква би била заплатата от 60-те години, ако я превърнем в днешни пари? Или пък колко са стрували чифт обувки в началото на миналия век? През последните години колеги на доц. Мартин Иванов от СУ „Св. Климент Охридски” му задават въпроси като тези все по-често. Затова преди две години историкът в екип с още двама души – икономисти и статистици, подхващат нещо, което никой досега не е правил. Пътуват до 57 населени места, за да проучат купища документи в архиви и музеи. Събират цените в България за последните 270 години, прилагат най-съвременните методи за изчисление и ги превеждат в днешни пари. Голяма част от информацията откриват в стари търговски тефтери, съхранявани в Националната библиотека, разказва NOVA.

„Из страната имаше 1100 подобни тефтера, които ние в почти 90% успяхме да обработим”, похвали се доц. Иванов от философския факултет на СУ. Докато събират данни обаче, надникват и в ежедневието на българите. Разбират с какво са се хранели, как са се обличали, какви вещи са притежавали. Първият запазен семеен бюджет е от 1848 г. на работническо семейство от Самоков.

Според изследването през целия период от 1848 г. до малко след 2000 година, за храна отивали между 45% и 48% от бюджета на българина. Днес процентът, който отделяме за храна, е 33. Висок на фона на Европа, но по-нисък на фона на миналото ни. „За първи път сигурно в нашата 1300-годишна история започваме да забогатяваме”, коментира доц. Иванов.

„Средната заплата от 90 лева през 1964 г. е еквивалентът на 117 лева днешни пари. През ’85-а заплатата от 197 лева би трябвало да е еквивалентна на 1100-1200 лева днешни пари. На практика, заплатите днес са по-високи средните”, каза доц. Ралица Симеонова-Ганева от Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски”. Тя изчислява какво можем да си купим с тази сума тогава и какво днес. 123 бутилки олио са можели да си купят хората през ’85 година, а сега - 250 бутилки. Новогодишно меню от 1978 година в ресторант в Дряново възлизало на 12 лева и 24 стотинки. Преобразувано в днешни пари - това са 92 лева и 10 стотинки.

Българинът сега си позволява повече, категорично показва проучването. Според доц. Иванов единствената причина, поради която възрастните българи си спомнят с умиление за социализма, е фактът, че тогава са били млади. Пенсионерите обаче в момента взимат по-ниски пенсии, отколкото в края на 80-те години.

В началото на февруари, но преди 26 години, за по-малко от два месеца инфлацията достига 400%.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    4
    ХАХАХА
    Кой им даде дипломи на тези търсачи....трябва да ги скъсат
  • 8
    3
    ...
    Л Ъ Ж И ПОМИЯРСКИ И ДОЛНОПРОБНИ. Сега стреса покрай оцеляването ни е огромен. Жени не зачеват от стрес, отказват се от деца, заради абсолютна несигурност. М А Ф И Я върлува в страната от над 30г. Пенсионерите копаят дъното. Една инжекцийка да ти боднат с твои материали искат пари. Ни сме едно Г Е Т О и брюкселската хунта ни язди и ограбва морално и вербално отделно от всичко. С тази държава скоро е свършено. Ще я има само на думи и на хартийки но нищо в нея няма да зависи от Българин. Педерасите сега въжделеят и празнуват, за тях нещата са се увеличили в стандарта. И бройката им избухна, както раждаемоста при соца. Но от тях деца също не чакайте.
  • 8
    2
    Az
    Лъжат. Само за 10% от населението е вярно. Останалите 90% биха живели по-добре при социализма. Последното лесно може да се провери от всеки, като просто попита дядо си или баба си добре ли е живял тогава. И друг показател има: милионите български емигранти от 1990 година до сега са напуснали страната ни не по политически причини, а по икономически. Та лъжат с изследването. Промиват мозъци.
  • 10
    1
    Калоян
    Колко ли са плащали тогава за здравеопазване и хапчета, или за административни услуги.... май със тези бакалска сметка която скалъпихте, не можете да отразите истинското състояние на хората
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари