Пламен Димитров: Синдикатите винаги сме били за влизане в Еврозоната
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
България трябва да почерпи от опита на Хърватия и Прибалтийските държави по отношение на Еврозоната
Синдикатите в България винаги сме били за влизане в Еврозоната, заяви президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров по време на дискусията "Ролята на организираното гражданско общество в процеса на присъединяването на България към еврозоната". Форумът е организиран от Икономическия и социален съвет на България (ИСС) и се провежда в Гранитната зала на Министерския съвет.
По думите на Димитров допреди година и половина, когато първо е била пандемията, а после - и войната в Украйна, и енергийната криза, страната ни е отговаряла на критериите за влизане в Еврозоната.
"Знаем, че инфлацията в България е малко по-специфичен фактор и той всъщност ни препъна да влезем от 1 януари 2024 г. в Еврозоната", коментира президентът на КНСБ.
Мнението на Димитров е, че България трябва да почерпи от опита на Хърватия и Прибалтийските държави по отношение на Еврозоната. Той представи таблица с данни за средната работна заплата (СРЗ) в Литва, Латвия и Естония в годината на влизане в Еврозоната. Когато през 2015 г. Литва влиза със СРЗ 758 евро, а през 2021 г. тя вече е 1579 евро. В Латвия СРЗ продължава да се повишава, а в Естония за 10 години ръстът е близо 85%, посочи Димитров. Той изрази надежда да приемем еврото в началото на 2025 г. и минималната работна заплата да бъде поне 500 евро, а средната - поне 1000 - 1100 евро.
Докладвай този коментар за нередност
×Боже, защо си лишил от акъл...: Ми като сте за някаде си, отивайте! Махнете се, Идиоти ниедни, от Милата ни Татковина! И ние да въздъхнем облекчено! Пфу, безродници ниедни! Анатема вам, майцепродавци! Анадънму?