Пламен Димитров: Държавата е пред финансов колапс
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Учителските заплати замръзват без бюджет 2025
Липсата на държавен бюджет за 2025 година създава сериозни рискове за функционирането на ключови системи в държавата. Това стана ясно от изказването на президента на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Пламен Димитров в сутрешния блок "Денят започва" по Българската национална телевизия (БНТ).
"Това, което се прие вчера като форма на удължителен закон, не решава основните въпроси, които хората чакат", заяви Димитров, визирайки приетите временни мерки за първото тримесечие на годината.
Криза в образованието
Особено тревожна е ситуацията в сферата на образованието. През последните 7-8 години съществува политически консенсус за поддържане на учителските заплати на ниво 125 процента спрямо средната заплата за страната. Поради липсата на законов текст обаче, за разлика от Министерството на отбраната (МО), Министерството на вътрешните работи (МВР) и висшето образование, неприемането на бюджета блокира увеличението на възнагражденията в средното образование.
Проблеми в общините
По време на заседанието на бюджетната комисия в парламента на 7 януари 2025 година, Националното сдружение на общините в Република България изрази сериозни притеснения. Според тях, действащият закон за публичните финанси ограничава възможността за финансиране на вече гласувани разходи чрез делегираните бюджети.
"Това означава, че минималната работна заплата няма да бъде финансирана адекватно с нови размери през делегираните бюджети на сектори като култура, социални дейности, образование. Всичко това е бомба, която ще гръмне в следващите дни", предупреди президентът на КНСБ.
Позиция за ДДС
Димитров потвърди принципната позиция на КНСБ против намаляването на ставката на данък добавена стойност (ДДС) за отделни стоки и услуги. "Практиката показва, че това не води до намаляване на цената, а до директно подпомагане на съответните производители", посочи той.
Конфедерацията предлага цялостна данъчна реформа със ставки от 15 процента за данък общ доход (с необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата), ДДС и корпоративния налог.