Пикът на метеорния поток Леониди настъпва тази нощ

0
Зрелище в небето: По 15 бързи синьо-зеленикави метеора ще падат за час
Зрелище в небето: По 15 бързи синьо-зеленикави метеора ще падат за час

Зрелище в небето: По 15 бързи синьо-зеленикави метеора ще падат за час

Един от най-известните метеорни потоци, наблюдаван от любителите астрономи, настъпва в средата на ноември.

Метеорният поток Леониди вече може да се наблюдава при ясни нощи, като пикът му предстои в нощта срещу петък, съобщи Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и катедра "Астрономия" при СУ "Св. Климент Охридски", предава БТА.

Потокът е активен от 6 до 30 ноември, с максимум за 2022 г. на 18 ноември около 01:00 ч. българско време. В нощта на максимума радиантът на потока в съзвездието Лъв ще изгрее около 23:10 ч. за района на София, каза физикът. Скоро след това - в 00:53 ч. , ще изгрее и Луната с 37% осветен диск и в неголяма степен тя ще затруднява визуалните наблюдения до края на нощта. Поради облачността над страната по-голям шанс за успешни наблюдения в нощта срещу 18-и ще има от Северна България, уточни Маркишки.

По време на максимума на Леониди, в безлунна нощ и далеч от светлините на градовете, могат да се наброят около 15 бързи синьо-зеленикави метеора за час, прогнозира той.

Потокът се поражда от метеорни роеве, отделили се в космическото пространство от кометата 55Р/Tempel-Tuttle (Темпъл-Тътл), която има период около 33 години. Затова през същия период потокът Леониди се наблюдава във вид на метеорни дъждове. Последният такъв бе през 2002 г., с интензивност около 3 500 метеора на час, каза физикът.

Леонидите са изключително популярни за любителите астрономи, защото обичайно предизвикват впечатляващи небесни спектакли, отбелязва ЮПИ. Метеорни дъждове са хиляди метеора в минута са наблюдавани през 1833 г., 1866 г., 1966, 1999 г.

Очакванията за тази седмица не са за толкова зрелищни дъждове, писа агенцията. Според експертите от Американското метеорно дружество Михаил Маслов и Микия Сато, тези дни Земята преминава през поток от по-отдавнашни останки на кометата 55Р/Tempel-Tuttle. Ако изчисленията им са верни, ще могат да се наблюдават от 50 до 200 метеора в час.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари