Петя Аврамова: Надявам се 2023-та да имаме завършен етап на АМ "Струма"

0
Освен за животните, най-вече искам да се погрижим и за хората
Освен за животните, най-вече искам да се погрижим и за хората Видео: Канал 3

"Надявам се 2023 г да имаме вече завършен финален етап на автомагистрала "Струма", освен за животните, които много обичам, най-вече искам да се погрижим и за хората, знае се че този участък - Кресненското дефиле, е много труден за преминаване, за съжаление има ПТП, дори с жертви."

Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова за "Офанзива с Любо Огнянов" по Канал 3 за сроковете за завършване на АМ "Струма" предвид опозицията на зелени активисти.

"От години имаме проблеми, всички знаят, че натискът срещу строежа на АМ Струма не е преставал от доста време, тази декларация не беше изненада, но трасето през Кресненското дефиле е одобрено след широко обществено обсъждане. Т. нар. Източен вариант е приет като най-щадящ природата и икономически целесъобразен. Имаме подадена апликационна форма за одобрение, имаме технически въпроси и коментари, до януари трябва да изпратим нашите отговори - такава е процедурата, надявам се да имаме одобрението на ЕК, и да стартираме и последния участък през Кресненското дефиле, по ново трасе, след което предстои да бъде направена рехабилитация на съществуващото трасе.

В проекта са предвидени абсолютно всички мерки, които да защитят всички животински видове, да им дадат възможност за миграция през трасето, тунелчета, всичко е проектирано, ще бъде изпълнено, всички мерки и по съществуващото трасе ще бъдат изпълнени, даже някои преди цялостната рехабилитация. Има вече избран изпълнител, вече вървим и към избор за изпълнител на другия лот."

За пострадалия сериозно от пожар на боклуци мост на АМ "Струма" Петя Аврамова бе категорична: "За горелия мост на АМ Струма, това е ярък пример за човешко безхаберие. Защото ако хората не спрат да изхвърлят своите отпадъци навсякъде, държавата, а всъщност от данъкоплатеца, пак от джоба на хората, ще плащат за ремонтни дейности - 1,8 милиона струва на българския данъкоплатец ремонта на този мост. Пари, които да са ремонт и рехабилитация на пътната мрежа, отиват за почистване на нерегламентирани сметища по магистралите и другите пътища."

Тя не пожела да коментира политизирането на водната криза в Перник

"Вероятно вие сте усетили този акцент във всичките действия които се извършиха след констатирането на водната  криза в Перник. Оставям на хората да преценят дали има и политически момент, но по-важно за мен е да се концентрираме в справянето с проблема с липсата на вода за питейно-битови нужди. Факт е, и беше изнесено от министър Нено Димов, че притокът в язовир "Студена" е бил 11 милиона кубични метра през 2019 г., а през 2018 г. е бил 41 милиона кубични метра. 

Факт е, че в последните дни, в които и ние вече следим притока и разхода в язовир "Студена", а не само Министерството на околната среда и водите, които дават разрешителни за водоползване, и през последните дни притокът е около 50 литра в секунда, разходът - около 300 литра в секунда. Сами можете да си направите извода, че проблемът е сериозен и това, в което ние сме се съсредоточили в министерството, е първо да установим добър диалог с местната власт, и между местната власт и ВиК дружеството - такъв липсваше, и това създаде доста проблеми. Знаете, че кметът на Перник отказваше да комуникира с бившия вече директор на Вик-Перник.

Назначихме прокурист, препоръчан от кмета на Перник, като добър специалист, като хидроинженер, като експерт, разчитам много на тази експертиза, защото в тази критична ситуация трябва да има хора с адекватни и правилни решения.

Предприехме и популярни, и непопулярни действия, събрахме доста идеи от хидролози, хидрогеолози, инженери, взехме решение да финансираме всички предложениоя, внесени при нас, дори да не са популярни с една единствена  цел - да сме взели решение, което все пак да доведе някакъв допълнителен приток в язовир "Студена". Финансираме с близо 2 милиона лева проект, които ВиК и прокуристът и кметът искат да изпълнят, сключваме споразумение за финансиране на проект за временно аварийно премостване на един участък, така че водата, която в момента се губи  в този участък, да се влее в язовира.

В същото време финансираме с над 300 000 лева едно предложение от инж. Атанас Русев и екип хидролози и спелеолози, с авариен план - за допълнителни водни количества към язовира.

В същото време по искане на кмета на Перник г-н Владимиров правителството вече отпусна и 2,7 милиона лева за реконструкция на пречиствателната станция. Тези утаители са необходими, ако черпим вода от мъртвия обем, за да сме сигурни, че можем да я пречистим".

Министър Аврамова изтъкна, че проблемът със засушаването в региона на Перник може би е цикличен. "Докато следим ВиК дружествата, за да не се получи някъде наводнение, сега имаме обратния проблем - трайно засушаване, липса на дъждове и липса на приток. Между другото от хора, преживяли режима от 1992-1995 г., разбрах, че в тази вододайна зона съществува такава цикличност и че тя се случва през около 20-25 години и трае между 3 и 5 години. Водният режим през 1992 г. по същите причини, същия приток, трае до 1995 г. Аз се надявам този път природата да бъде по-благосклонна и този път пролетното снеготопене ще напълни язовир "Студена" така, че да спре режима и неудобствата за гражданите на Перник

Извън язовир "Студена" в момента строим язовир "Луда Яна", там имаме известни проблеми с изпълнителите на строителството, в същото време вече сме построили язовир "Пловдивци", който снабдява Мадан и Рудозем. Този язовир ни показа как природата може да направи нещо, което не е изчислено и не е предвидено - трябваше да се завири за една година, при една приливна вълна той се завири за три дни. И всъщност спаси и населените места от тази приливна вълна. Това е нов язовир, вече въведен. 

Ние имаме ангажимент като министерство да изграждаме съоръжения за водоснабдяване и канализация, имаме проект за язовир "Нейковци", трябва да обърнем внимание и на района Плевен - Ловеч, и там имаше режим, той е отменен. Там също има един проект за язовир "Черни Осъм", който трябва да бъде актуализиран. 

Тези съоръжения се финансират със заем от Световната банка, а всичките средства по стратегията, изготвена от Световната банка за ВиК-инфраструктура в България, са за 11 милиарда, необходими за добре функционираща инфраструктура и да нямаме проблемите, които създаде водният режим в Перник, да имаме по 16 аварии на ден и да пращаме допълнителни екипи, които да отстраняват по 10 аварии на ден."

Петя Аврамова не се счита за мишена на разследването на прокуратурата за водната криза в Перник.

"Не бих искала да коментирам политическия оттенък на събитията от последните дни, прокуратурата е институция, която е сезирана и тя трябва да нарпави своето разследване. Ние ще съдействаме максимално, всички материали и документи необходими и от нас, и от ВиК-дружеството, ще бъдат предоставени. Нека прокуратурата да свърши своята работа, да прецени има ли персонална вина, има ли грешка, има ли грешни решения в този период, така че оставаме това в ръцете на органите, които трябва да извършат тази проверка."

Въвеждането на тол таксата през 2020 г. е другото голямо изпитание за властта, след като превозвачи вече се заканиха да протестират.

"Тази реформа е необгодима на България и е необходима заради хората, които ще пътуват по републиканската пътна мрежа. Тежка реформа, видно е и от това, което току-що казахте - че превозвачите се готвят за протест. Реформата започна с винетните такси, с електронната винетка, имаше в първите дни леки трусове, сътресения, но в същото време хубавото е, че вече една година тази електронна система за събиране на такси работи добре и имаме вече събрани над 380 милиона лева от електронни винетки. Което предстои - в постановление на МС бяха одобрени тарифите за тол таксите, на база изминато разстояние.

От няколко месеца водим разговори с превозвачите, това събираше много хора, много мнения, много идеи, много недоволство, много емоционални моменти имаше в този консултативен съвет, който се водеше от зам.-министър Николай Нанков, в чийто ресор е въвеждане на тол системата. 

Това, което ние сега сме предложили, е много по-различна стойност на таксата: 18 стотинки за Евро 6 и 36 стотинки за Евро 1. Като Евро 1, Евро 2 са много рядко срещани вече пътни превозни средства, така че малко се спекулира, че сме обявили същите стойности както в първоначалния вариант. Това, което сме изчислили като приход, е между 550 и 650 милиона лева на година при така обявените и вече приети тарифи и при обхват от 6050 км.

За 2019 г., тъй като до 1 март трябва да въведем системата в действие, сме заложили приход за бюджета от 450 милиона лева и 290 милиона лева приходи от винетки. 

Тези средства, ние сме разговаряли и на обществено-консултативен съвет, трябва да бъдат мъдро разпределени и харчени за приоритетни дейности по ремонт и изграждане на нови отсечки от републиканската пътна мрежа. Част от тях са поети като ангажимент, с пари от тол системата ще изграждаме пътя от Видин до Ботевград, това е приоритетен, стратегически проект, той е и мой личен приоритет, но и на цяла Северозападна България, който е пътувал в този район, знае, че трафикът от Дунав мост 2 е много динамичен, има постоянно движение на ТИР-ове и тежкотоварни камиони, катастрофите са много често явление и в участъка между Мездра и Ботевград - почти постоянно явление. В същото  време поехме ангажимент с над 400 милиона за отстраняване на свлачищни процеси по републиканската пътна мрежа", подчерта Петя Аврамова.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари