Петър Ганев: Компенсациите за бизнеса тежат на данъкоплатците

0
Според Петър Ганев, трябва да се спрат компенсациите за бизнеса
Според Петър Ганев, трябва да се спрат компенсациите за бизнеса Снимка: БГНЕС

Според Ганев, цените на храните се успокояват

Поевтиняването на хранителните стоки се дължи на естествени пазарни процеси и се случва при условията на понижаваща се инфлация, смятат анализатори на пазара.

Скоро тенденцията трябва да се очаква при повечето от храните, прогнозира Петър Ганев от Института за пазарна икономика, откъдето излязоха наскоро с проучване на пазарните тенденции в търговията на дребно.

По думите му вече се наблюдава успокояване на цените. Инфлацията падна до малко над 10%. При храните тя е 0,1% на месечна база.

При доста храни има дори намаляване на цените, като например млечните продукти, където се наблюдава месечна инфлация от -0,6%, както и при зеленчуците - -0,4%, даде пример Петър Ганев. Според него това е тенденцията след много високата инфлация и пика при храните.

Има и храни, при които се наблюдава поскъпване, като хляба например, добави също той.

"Няма да върнем цените на това, което е било преди година, но поне ще спре тяхното поскъпване и ще има известна корекция надолу. За различните стоки ще бъде различно".

Според Ганев няма нужда от компенсациите към бизнеса и дискусията трябва да е към премахването им. Той е категоричен, че икономиката може да работи без компенсации и защитни механизми.

"В един момент те по скоро стават вредни, защото тежат на данъкоплатците", обясни той.

От тази седмица около 100 млечни продукти са с намалени регулярни цени в нашите магазини, каза пред БНР Асен Каранедев - мениджър на голяма верига хипермаркети на българския пазар. От там съобщиха, че намаляват цените на млечните продукти до 30% в своите обекти.

"Може би е прекалено рано потребителите да се ориентират, ще отнеме може би още 1-2 седмици, докато забележат трайното понижение на цените".

По думите му понижението се е случило основно заради падането на цената на суровото мляко. Това позволи на производителите да предложат по-ниски цени, посочи той в предаването "Хоризонт до обед" по БНР.

"Прясното мляко е с около 13% по-ниска цена, киселото - до 19%. При сиренето и кашкавала са по-сериозни намаленията - сиренето е до 30%, а кашкавалът - до 20. Очакваме тези цени да се задържат поне до началото на есента".

Следи се също движението на цените на транспорт, суровини, опаковки на световните пазари.

Според него липсата на компенсации за бизнеса за цените на тока ще забави и ограничи възможността на производителите да намалят цените към търговците, а оттам и към крайните клиенти.

Каранедев увери, че тази им политика няма да се отрази негативно върху възнагражденията и социалните придобивки за служителите. По думите му тенденцията е точно обратната - към повишаване на възнагражденията.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари