Пазара у нас е залят с течност за чистачки, съдържаща токсичен метанол
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 1
Продават се концентрати със силно завишени количества от токсичния алкохол
При тревожно занижени изисквания, на пазара у нас се предлага течност за чистачки, съдържаща огромни количества токсичен метанол, се посочва в статия на в. „24 часа”.
За да се предпазим трябва да се внимава с бутилките, на които пише, че основната добавка е метанол. На етикета трябва да има рисунка на череп с кости - това значи, че течността е силно отровна, тоест е произведена от метанол. Друга рисунка на пламък посочва, че въпросната течност е леснозапалима. Сред мерките за безопасност влизат и тактилни (релефни) знаци, които информират за опасността незрящите хора. Задължителна е и т.нар умна капачка, която не може да се отваря от деца.
У нас тактилните знаци и защитените капачки масово се пренебрегват от производителите, пише още „24 часа”. Почти всички фирми продават метанолова течност за чистачки в бутилки, в каквито е и минералната вода.
Формално те не нарушават закона, защото изискванията у нас са тревожно занижени. Някои фирми например продават опаковка по-малка от литър, но в концентрата има над 30% метанол. Други пък продават течността за автостъкла в пластмасови бутилки като за минерална вода, без капачката да е защитена за отваряне от деца. А на етикета е показано, че метанолът е под 20%. За справка по здравните норми метанолът е опасен, ако надхвърля дори 3 % в течността.
А у нас се продават „законно" с 10 пъти по-високо съдържание. Макар и с висок риск от отравяне, 2/3 от течността за чистачки на пазара е с метанол, вместо да се използва безвредният етанол. В интернет и в магазините токсична метанолова течност за автостъкла почти винаги е на промоция. Производители на опасната за здравето течност има и в Долно Камарци, и в София, Русе, Пазарджик, Бургас и къде ли не. Защото печалбите от метанола са доста големи.
В материала се дава пример със ситуацията в САЩ, където се взимат сериозни мерки срещу метанола. Там има национален телефон, който директно свързва потърпевшия с най-близкия център за контрол на отравяне. Отсреща на горещата телефонна линия експерти по отравяне дадат инструкции. В редица европейски държави също вече изключват продажбата на метанол в стоки на дребно. Освен регулаторната рамка на ЕС всяка страна допълнително сама ограничава употребата на опасния метилов алкохол в бита, коментира д-р Бисер Георгиев, специиалист по вътрешни болести пред „24 часа”.
Той дава и няколко примера: Дания, където използването на метанол се регулира от 33 законодателни наредби е въвела горещ телефон Poison Control с незабавни указания какво да се предприеме в случаи на токсични отравяния. Италия, Полша и Финландия са за по-големи ограничения в използването на метанол в домакински продукти и за забрана да се продават стоки за широко потребление, съдържащи над 3% метанол. Течностите за чистачки изцяло попадат в тази категория, посочва лекарят.
А последиците от метанола са тежки - главоболие, световъртеж, гадене и повръщане, губене на зрение, увреждане на централната нервна система, смърт. Той може да попадне в организма през кожата при допир и при вдишване, когато вентилационната система на колата вкарва токсичните пари в купето.
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Медицински доклад: Имане Хелиф е биологичен мъж
Медицински доклад: Имане Хелиф е биологичен мъж
Турция обмисля конституционни промени за бъдещето на Ердоган
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"