Павлова: Общината да настани ромите от Гърмен

0
"Държавата няма как да се намеси тук", добави Павлова
"Държавата няма как да се намеси тук", добави Павлова Видео: БГНЕС

Ще очакваме от Община Гърмен и се разбрахме днес, че общината, заедно с Общинския съвет ще ни даде график кога ще настани временно съответните семейства от кв. "Кремиковци", какъвто е ангажиментът й.

След като настаняването бъде прието или отказано ще се пристъпи поетапно към принудителното премахване. Това заяви на пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Павлова, Калфин, Дончев, Бъчварова проведоха среща в Министерски съвет с кмета на Гърмен Минка Капитанова, председателя на общинския съвет на Гърмен и областния управител на Благоевград. Целта на срещата била да се уточни каква е ситуацията и какви действия ще предприема общината и общинският съвет оттук нататък по закон.

"Целта беше да преодолеем опитите местната власт да си общува с нас през медиите и да ги изслушаме и представим и гледната точка на държавните институции. МС представи позиция, че решаването на казуса с квартал "Кремиковци" в Община Гърмен по отношение на лицата, живеещи там по постоянен или не адрес, е ангажимент на общината, която заедно с Общинския съвет да предприемат действия за тези жители", каза Павлова.

Тя посочи, че съгласно закона регистрираните там 775 души, на които е издадена лична карта с адрес за местоживеене, постоянен адрес Община Гърмен, кв. "Кремиковци", улица извън регулация, е издадена такава адресна регистрация на земеделски имот, неурегулиран, общинска собственост. Тези 775 души са жители с издадена адресна регистрация върху общински имот.

"Оттук нататък общината, с решение на Общинския съвет е тази, която се грижи за жителите си. Сагата от 2000 г. с установените незаконни постройки продължава и до днес, когато в Община Гърмен има общо 124 незаконни постройки. От тях 8 вече са премахнати, 4, от тях-доброволно и 4-принудително. За 14 от тях има дострояване, която е в компетенциите на общината да премахне. Всички останали незаконни постройки са ангажимент на общината. За тези, които предстои да бъдат премахнати оттук нататък, общо 102 на брой, ще изготвим график за премахването им с избрани изпълнители", заяви регионалният министър.

Тя поясни, че за първите 20 незаконни постройки вече има избрани изпълнители, за други 5 се избират. Павлова каза, че първото нещо, което общината трябва да направи е да внесе предложение до Общинския съвет с процедура за промяна на предназначението на тази земеделска земя и да я урегулира. Нещо, което общината не е направила, отчете Павлова. След като земята е урегулирана тя се предоставя на жителите, които да строят законни, ако искат.

"Държавата няма как да се намеси тук. Разчитаме Община Гърмен и Общинският съвет да урегулират имотите и да предложат временно настаняване на всички лица, които имат адресна регистрация в Гърмен, кв. "Кремиковци". Българските закони не предвиждат узаконяване на незаконни постройки, независимо къде. То трябва да бъде премахнато доброволно или не", категорична бе Лиляна Павлова.

Тя поясни, че се дава възможност на режими за търпимост, на определени незаконни постройки, когато отговарят на строителните изисквания, но сроковете за това изтекоха. "Дори да има промени в закона и НС да приеме нова възможност за търпимост, тя ще важи оттук нататък за всеки, който си представи документи да си получи акта за търпимост на имота си. Но за имоти, като тези в Гърмен и за всички над 800 имота, установени като незаконни, за които има решение на съда, че са незаконни и трябва да бъдат премахнати, никаква законова промяна не може да спре премахването им или да отмени решението на съда", добави министърът на регионалното развитие и благоустройството.

Източник: БГНЕС
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари