Първата българка, поела контрола над въздушния трафик в страната

1
Маргарита Врагова проправя път за жените в авиационната професия преди половин век
Маргарита Врагова проправя път за жените в авиационната професия преди половин век

Маргарита Врагова проправя път за жените в авиационната професия преди половин век

Маргарита Врагова е пионер в професията на ръководител полети в България, заемайки тази отговорна позиция още през далечната 1973 година. Според информация на Нова телевизия, тя е първата жена в страната, която поема контрола над въздушния трафик във въздушното пространство на България, разчупвайки стереотипите в една традиционно мъжка професия.

Професионалният път на Врагова не е бил лек - тя си спомня паметен случай на "идеен сблъсък" с пилот от Сирия, който имал предразсъдъци към жените в тази професия. Въпреки това, тя продължава своята кариера с решителност и професионализъм.

Един от най-драматичните моменти в кариерата ѝ е по време на разрушителното земетресение във Вранча с магнитуд 7,2 по Рихтер, когато е била на смяна.

"Букурещ закрива летището, защото има земетресение и никой не може да кацне – и мисля, че тогава ми се появиха първите бели коси, защото имах 5 самолета на връзка", разказва Маргарита пред Нова телевизия.

Семейна традиция

Вдъхновени от нейната история и постижения, примера на Маргарита следват синът ѝ Явор и внучката ѝ, която носи същото име - Маргарита. Това превръща професията в истинска семейна традиция, предавана през поколенията.

За изминалите 50 години след първите стъпки на Врагова в професията, броят на жените ръководители на полети в България значително се е увеличил - днес те са 41. Някои от тях идват от съвсем различни професионални области.

Такъв е случаят с Десислава Димитрова, която преди да стане ръководител полети е работила като актриса.

"Завърших НАТФИЗ, след това веднага започнах на щат в театър „Българска армия" и бях тръгнала по много различен път, но имаше нещо, което ми липсва. Моят съпруг тогава ми каза „Ти защо не пробваш, много ще бъдеш добра"", споделя Димитрова.

Балансът между кариера и семейство

Десислава е доказателство, че жените могат успешно да съчетават професионалната си реализация със семейните ангажименти. С едногодишно дете и дипломна работа, тя успява да премине всички необходими изпити и обучения.

"Ние сме и майки – и знам, че това доста спира дамите да се развиват в професионален план. Не е невъзможно, напротив – даже имаш достатъчно време за семейството и децата си", добавя тя.

Примерът на Маргарита Врагова и Десислава Димитрова вдъхновява младите жени, които мечтаят да поемат контрола над въздушния трафик. Сред тях е и Карина, студентка по право в СУ "Св. Климент Охридски".

"Просто реших – ще си завърша правото, но ще продължа с това, което наистина искам. Отговорна работа е, интересна е, и е много различна от всички професии", споделя Карина.

А съветът на пионера Маргарита Врагова към всички, които искат да следват този професионален път, е ясен: "Трябва да слушаш, защото в залата не е идеална тишина. Ако ще атомна бомба да пада около теб – ти си гледаш трафика, да спасиш кой, където може".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две мутри отишли на балет. Единият заспал, а другият го ръчка:

- Събуди се, бе, заради тебе тия тука на сцената ходят на пръсти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари