"Откритата" от Борисов и пловдивския кмет COVID-болница е мираж
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2
"Откритата" в петък от премиера Бойко Борисов и пловдивския кмет Здравко Димитров болница за лечение на COVID-19 все още е мираж.
Предприемат се действия за преобразуването на общинската "Свети Мина" в такова заведение, но предстои дълъг път да се извърви, пише Сега. Пък и не е ясно какъв ще е финалът на процеса заради липсата на лекари.
Всичко това рязко контрастира с гръмките обещания в петък - Борисов настойчиво попита няколко пъти "Днес ще има ли COVID-болница?", а притиснат кметът отвърна положително: "Да, още днес!".
Всичко това се случи при странния диалог на стъпалата пред болница "Пълмед", където Димитров се лекува от коронавирус, а Борисов му спретна свиждане-оперативка на живо във "Фейсбук".
"Свети Мина", която и до момента лекуваше пациенти с COVID-19, се задъхва от липса на пари, медици и апаратура. Идеята е в нея да се разкрият 150 легла, като в момента официално са обявени 90, но на практика ресурсите стигат за около 60. Към момента болницата разполага с едва 6 лекари и 10 медицински сестри за болни от COVID-19.
Днес се очаква транш от общинския съвет от 277 000 лв., с които тепърва ще се създава PCR-лаборатория и ще се прави ремонт. Нужни са обаче още около 1 млн. лв. (възможно е също да бъдат осигурени днес от правителството). Че нещата са в зародиш стана ясно и от призив на общината за включване на лекари доброволци.
Водят се и преговори с екипи от други заведения. Освен това шефът на дирекция "Здравеопазване" Калин Калинов заяви, цитиран от общинския пресцентър, че намерението е да се запазят отделенията по кардиология, хирургия и детското отделение. Това пък навява на мисълта, че понятието "COVID-болница" ще е предимно опаковка. И в момента много заведения лекуват коронавирус, като работят и другите им отделения.
Известно е също така, че дори след преструктурирането си "Свети Мина" няма да обслужва тежките случаи. Как всичко това кореспондира със заповедта на здравния министър Костадин Ангелов от вчера във всеки областен град да бъде обособена поне една болница изцяло за пациенти с COVID-19 (плюс поне една за пациенти без COVID-19), все още не се знае.
ПРЕСТРЕЛКИ
Проблемите не попречиха на Здравко Димитров да обяви, че се готви разкриването дори на втора COVID-болница - чрез възстановяване на неработещия белодробен диспансер "Димитър Кудоглу". Но по тази тема прехвърчаха искри между него и предшественика му Иван Тотев, който е областен лидер на ГЕРБ. В социалните мрежи Димитров написа, че болница "Димитър Кудоглу" не функционира от 2014 г. заради решение на бившето ръководство на общината.
"Болницата не беше закрита, а преместена. Цялата техника се премести в УМБАЛ "Свети Георги", там отидоха всички доктори", отвърна Тотев пред Радио "Пловдив". И бе леко ироничен спрямо Димитров: "Все пак е в болница. Всичко можеш да кажеш, когато си в такова състояние. Той иска да помогне".
Думите на Тотев са още едно доказателство за напрежението в ГЕРБ - Пловдив, което се засилва с приближаването на парламентарните избори. Проблемите около здравеопазването са просто актуален повод те да избуяват.
Преди няколко дни Тотев даде интервю, в което остро нападна областния управител Дани Каназирева, а и жегна няколко пъти Димитров.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...