Откриха вероятната причина за пост-Ковид синдрома
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Много от прекаралите Ковид-19 дълго време страдат от различни оплаквания - отпадналост, задух, главоболие. Медиците наричат това състояние пост-Ковид синдром
Сега германски учени откриха вероятната причина за него, пише Дойче Веле
Много от хората, прекарали Ковид-19, продължават дълго време да страдат от различни оплаквания. Учените наричат този синдром пост-Ковид. Към най-често срещаните оплаквания спадат бързата уморяемост, отпадналост, главоболие, задух. Нерядко те остават в течение на месеци. С други думи: дори оздравелите не са напълно здрави.
Ковид-19 често пъти засяга нормалната циркулация на кръвта в организма. Стига се до тромбози - т.е. запушване на кръвоносни съдове. Възможно е също транспортирането на кислород в кръвта да не функционира изрядно. Предполага се, че кръвните телца играят значителна роля при т.нар. пост-Ковид синдром.
Кръвните телца при болните се променят
Учени от института "Макс Планк" в Ерланген издигат нова хипотеза в тази връзка. Според тях, при болните от Ковид-19 се стига до промени в белите и червените кръвни телца, отнасящи се например до тяхната големина и устойчивост. Очевидно физическите характеристики на кръвните телца играят ключова роля в тази връзка. Резултатите от студията са публикувани в специализираното издание "Biophysical Journal".
За целта учените от Ерланген са анализирали кръвните телца на болни от Ковид-19, както и на хора, прекарали болестта, но и на здрави хора, които не са боледували от Ковид-19. 17 от участниците са били в остра фаза на Ковид-19, други 14 са били вече оздравели, а 24 души са били клинично здрави. Изследвани са общо 400 милиона кръвни телца.
"При това установихме значими и дълготрайни промени на клетъчните структури - както по време на острата фаза на инфекцията, така и след нея", казва Йохен Гук, изпълняващ длъжността директор на института "Макс Планк" в Ерланген.
Методът, с който е проведено проучването, е разработен от самите учени в Ерланген. Чрез цитометрия в реално време е била измерена деформационната способност на клетките.
Оказало се, че кръвните телца на болните от Ковид-19 показват много по-големи отклонения в големината и в способността си за деформация, отколкото тези у здравите хора. Това показва, че клетъчните структури при болните от Ковид-19 са увредени. При здравите хора кръвните телца са еластични и могат да преминават и през най-фините кръвоносни съдове.
Ще помогне ли този метод при други пандемии?
Червените кръвни телца (еритроцитите) имат формата на двойно вдлъбнати плоскости. Тъй като те нямат клетъчно ядро, са в състояние да се деформират и да преминават и през капиляри с диаметър колкото половината от собствения им размер. По този начин те проникват и в най-отдалечените ъгълчета на човешкия организъм, снабдявайки ги с кислород. Белите кръвни телца (левкоцитите) са също относително малки и силно подвижни. Те играят централна роля за имунната защита на организма.
Кръвните телца на страдащи от т.нар. пост-Ковид синдром обаче са кълбовидни и могат да запушват артерии, което води до тромбози и емболии.
Учените в Ерланген се надяват техният метод за анализ на кръвните телца в бъдеще да се използва с цел поставянето на по-бърза и по-сигурна диагноза. По този начин би могло да се създаде например система за ранно предупреждение при евентуални бъдещи пандемии, дължащи се на непознати до момента вируси.
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева
Божидар Божанов: ГЕРБ само се карат от екрана