Откриха "генетична златна мина" в Чили
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Пустинята Атакама крие ключът към изхранването на света, смятат генетиците
Пустиня Атакама в Чили е сурово и враждебно място, известно с това, че е най-сухата пустиня на планетата. Въпреки това Атакама не е безжизнена. Ново проучване разкрива в детайли генетичния материал на растенията, адаптирали се да оцеляват в това негостоприемно място, предава Science Alert, цитиран от Dir.bg.
"В ера на ускорено изменение на климата е от решаващо значение да се разкрие генетичната основа за подобряване на производството и устойчивостта на културите при сухи и бедни на хранителни вещества условия", казва биологът по растителни системи Глория Коруци от Нюйоркския университет.
"Атакама е "генетична златна мина" за създаване на по-устойчиви култури, необходимост предвид засиленото опустиняване на нашата планета", смятат учените.
За период от 10 години Коруци и международен екип от изследователи изучава живота на растенията в Атакама. Генома на 32 от най-доминиращите растения в пустинята са секвениран.
Оказва се, че определени гените позволяват на растенията да просперират при високи температурни амплитуди, повишен радиационен фон и ниска влага почвата.
Откритията могат да се ползват при създаването на нови генетично-модифицирани земеделски сортове, които да помогнат за справянето с глада в световен мащаб.
Симеон Дянков: България няма да влезе в еврозоната преди...
Италиански инвеститор загуби завода си за 7 милиона евро в...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...