Отбелязваме 135 години от смъртта на Захари Стоянов

1
Революционерът е бил многостранна личност
Революционерът е бил многостранна личност

Революционерът е бил многостранна личност

На 2 септември се отбелязват 135 години от кончината на Захари Стоянов – едно от най-забележителните имена в българската история, познат като революционер, политик, журналист и писател. Роден под името Джендо Стоянов Джедев през 1850 г. в скромно овчарско семейство в село Медвен, Сливенско, Стоянов отраства с непримирим дух и жажда за просвета, които го водят до образователни институции във Варна и Русе.

Захари Стоянов е сред участниците в легендарната Хвърковата чета на Георги Бенковски, както и историограф на Априлското въстание. Най-яркото му литературно наследство е безспорно книгата „Записки по българските въстания“, но той също така създава биографии на великите български революционери Ботев и Левски, както и оставя ценни свидетелства за Хаджи Димитър и Стефан Караджа. С тези произведения Стоянов разширява и задълбочава разбиранията за българската революционна история.

Вторият забележителен етап от живота му е свързан с активното му участие в съединението на Княжество България с Източна Румелия – акт, който бележи върхов момент в националната ни история.

В предаването „Нашият ден“ на Българското национално радио (БНР) беше отбелязана годишнината от смъртта на Захари Стоянов със записи от Златния фонд на радиото. В тях литературният критик Ефрем Каранфилов очертава портрета на българския революционер, а проф. Симеон Янев, в интервю от 2003 година, нарича „Записки по българските въстания“ „най-необичайната книга в българската литература“.

В ефира на предаването участие взе и д-р Искрен Великов, уредник на къща-музей „Захари Стоянов“ в Русе, който разказа за пъстрата и многолика личност на Стоянов. Според д-р Великов, Захари Стоянов умело съчетава епичното и книжовното, като превръща българското революционно движение в централна тема на своето творчество.

Пристигайки в Русе с намерението да учи, но неспособен да се запише в държавното училище, Стоянов започва работа като абаджия. Скоро след това той се включва в дейността на читалище „Зора“, което тогава служи за прикритие на революционния комитет в града, и става част от революционната организация, разказва д-р Великов.

Един любопитен факт от литературната дейност на Стоянов, който оказва съдбоносно влияние върху живота му, е написването на произведението „Искендер бей“. В него той остро осмива княз Александър, след като през 1881 г. последният отменя новата българска конституция. Тази творба принуждава Стоянов да напусне Княжество България и да се премести в Източна Румелия.

Д-р Великов завършва с призив да си спомним за всички национални герои, които, като Захари Стоянов, са дали своя принос за свободата на България.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    20
    Историк
    Бесарабският депесарски ибрикчия мартинчо пак краде чужди имена,нека да видим какво се е опитало да каже тъпото животно: коментар 24 е най ДеБилния коментар защото е пълен с абсолютни лъжи,другите простотии отново са на дежурния бесарабски травестит и пишкосмук мартинчо.Срам за този коментарник е,че психично болният бесарабски лайнояд все още не е баннат за да не осмърдява сайта и да пречи на нормалните хора да коментират.Иначе малоумника писал коментар 24 напълно си заслужава минусите!
  • -5
    19
    До 22-рия
    Като искаш да показваш простотията си и невежеството си, намери си друго поприще. Стамболов е от малкото държавници, които наистина са БЪЛГАРИ. Характеристика на Стамболовата политика: - осъществява единна държавна стратегия на стопанско развитие; - води се активна протекционистка политика в полза на българското производство; - осигуряват се безлихвени заеми за индустриалците; - води се борба против капитулационния режим; - сключват се временни търговски съглашения със западноевропейски страни (1889-1890); - Развити са банковото, акционерното и застрахователното дело; - Проявява се стремеж към привличане на чужди капитали. Основната икономическа идея на Стамболов е държавната закрила за българската индустрия. Това на икономически език е протекционизъм. Аз не знам да друг политик, твърдо заставащ и отстояващ тази политика. По времето на Стамболовото управление се приема първият български цялостен закон за народното просвещение. Открит е Софийският университет през 1888 г.
  • 6
    18
    # 22:
    Пият ракия и играят хоро на гроба на Стамболов! *********** https://trud.bg/пият-ракия-и-играят-хоро-на-гроба-на-ста/
  • 0
    17
    До 21
    Много уместен въпрос - Джендо отдавна е подозиран за физическия убиец на Ботев,има разработки по въпроса от години,колкото до мекерето Стамболов - това е един от най корумпираните и продажни политици в новата история на България,не е случайно,че са играли хоро на гроба му след като го полагат в земята
  • 3
    16
    да попитам,
    Някой знае ли къде се е скътавал апостола на свободата Джендо, барабар с другия апостол Стамболов по време на Освободителната война 1877-1878 година?!?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари