От "Дунарит" отрекоха за споразумение с консолидационната компания за "изчезналите" 50 милиона лева
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Още един от аргументите, с които Ваня Караганева бе освободена като изпълнителен директор на Държавната консолидационна компания, бе опроверган от замесена компания. В отворено писмо до медиите от от русенското оръжейно предприятие "Дунарит" съобщават, че не са подписвали споразумение с Държавната консолидационна компания
В решението, с което назначените в последните дни на правителството "Борисов 3" членове освобождават Караганева, е записано, че тя еднолично е подписала извънсъдебна спогодба с материален интерес 50 милиона лева, с различен от одобрения вече от Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания текст, "без последваща санкция или даже информиране на съвета на директорите на ДКК", пише Дневник.
До този момент други от сериозните обвинения също бяха отречени - от ВМЗ "Сопот" декларираха, че не се върви към приватизация на предприятието, а министърът на икономиката Даниела Везиева каза, че Караганева не е подписвала декларация с невярно съдържание.
Вчера в позиция до медиите Караганева, назначена в компанията от бившия министър на икономиката Кирил Петков, твърди, че не е подписала еднолично извънсъдебна спогодба с "Дунарит" АД, с материален интерес 50 милиона лева. Нейната версия е, че споразумението между ДКК и "Дунарит" АД е на финален етап и предстои да се подпише, което следва да разреши окончателно спора между страните.
"Известно е, че от няколко години между "Дунарит" АД и ДКК стои отворен въпросът за непризнаване на извършеното от "Дунарит" АД плащане на над петдесет милиона лева за погасяване на дълг, известни като "Откраднатите 50 милиона лева от ДКК". "Дунарит" АД многократно е правил постъпки пред всички ръководства на Министерството на икономиката за решаването на въпроса с "изчезналите 50 млн. лв." или чрез връщане на сумата със законната лихва, или чрез признаване погасяването на дълга. Този проблем не е решен до ден днешен. Междувременно претенцията на "Дунарит" АД бе уважена от съда с окончателно решение. За пояснение бихме казали, че само законната лихва върху петдесетте милиона, която дължи държавното дружество, надхвърля 10 млн. лева", твърди изпълнителният директор на завода Петър Петров. Добавя, че единственият министър, който проявява разбиране по проблема и е разпоредил неговото разрешаване в рамките на своите правомощия, е министър Везиева.
"Дунарит" АД очаква също така компетентните български власти, в т.ч. прокуратурата на Република България, ДАНС и АДФИ, най-после, да хвърлят светлина върху аферата с изчезналите 50 млн. лева и да потърсят отговорност от виновниците за накърняване интересите, както на дружеството, така и на държавата", пише още в отвореното писмо на компанията.
Предисторията на "изчезналите 50 милиона"
През август 2020 г. "Дунарит" АД, русенският завод от оръжейния холдинг "Емко" на Емилиян Гебрев, внесе сигнал в Софийска градска прокуратура (СГП), в който изнесе факти и данни за възможни финансови злоупотреби и пране на пари с участието на представители на държавата, както и на частни и държавни фирми, които имат отношение към погасяването на задълженията на дружеството към обявената в несъстоятелност КТБ /Корпоративна търговска банка/. Прокуратурата отказа да образува разследване
Тогава "Дунарит" АД припомни, че през 2017 г. дружеството е изплатило на Държавната консолидационна компания (ДКК) над 50 милиона лева, но оттогава ДКК нито удостоверява, че е погасен дългът към КТБ /н/, нито връща обратно на дружеството платената сума. Дружеството изпраща и писмо до тогаващния министър на икономиката Лъчезар Борисов, в което описва хронологията на събитията, информира го, че "Дунарит" е завело частичен съдебен иск за над 7 млн. лв. , представляващи "стойността на неосновагелното обогатяване на БКК за сметка на "Дунарит" АД" и настоява за среща с министъра.
В сигнала до Софийска градска прокуратура са предоставени факти и обстоятелства, които навеждат до обосновани предположения за извършена престъпна дейност, се казва в тогавашното съобщението на "Дунарит" АД. И се приомня, че в машинациите с дълга на "Дунарит" АД към КТБ (н), наред с държавните структури участват и няколко частни дружества, с минимален капитал и липсващи публикувани годишни финансови отчети в Търговския регистър - това са офшорката "Виафот", нейното българско дъщерно дружество, както и фирмата "ДиПи", свързвани с Делян Пеевски
Офшорката "Виафот" и дъщерното ѝ дружество "Виафот Инвестмънт България ЕООД се свързват с интереси на депутата от ДПС и бизнесмен Делян Пеевски в продължилите повече от три години опити за блокиране на дейността на "Дунарит", които започнаха с акт на държавата чрез огнемане на лиценза на дружеството, като в резултат оръжейна продукция за Индия остана на пристанище Бургас, а договорено производство на "Дунарит" бе прехвърлено в "Арсенал". Продължиха опити за фактическо превземане на русенския завод чрез дълг към фалиралата КТБ, които чрез поредица цесии премина от офшорката "Виафот" и нейното дъщерно дружество към неизвестната дотогава фирма "ДиПи" и накрая "Дунарит" го изплати на БКК /30 август 2017 г./ бе изхолзватно
А дружеството "ДиПи" , неизвестно никому до онзи момент, бе използвано в операцията по овладяването на "Дунарит" и година по-късно синдиците на КТБ му прехвърлят контрола над няколко имота, след което собствеността преминава към дубайска фирма, която косвено се свързва отново с Делян Пеевски.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...