Остарели изисквания затрудняват гласуването на студентите
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Вузове отдавна не искат присъствена заверка в студентската книжка заради пандемията, законът обаче изостава
Изисквания, отдавна отживели времето си, затрудняват студентите у нас да гласуват в населено място, различно от това по постоянен адрес, установи проверка на в."Сега".
Става дума за изискването, заложено в Изборния кодекс, за заверка на студентската книжка, за да могат студентите да упражнят правото си на глас там, където учат. Тази законова разпоредба е буквално преписана и пренесена в указанията на Централната избирателна комисия (ЦИК) към гласоподавателите. В извънредната епидемична обстановка обаче подобни условия, вместо да улесняват, на практика затрудняват бъдещите висшисти.
Изборният кодекс разрешава учениците и редовните студенти да гласуват в секция по избор в населеното място, където се обучават, когато то е различно от населеното място, на което са регистрирани по постоянен адрес. Това право важи, ако ученическата или студентската книжка е заверена за съответната учебна година или семестър. Също така, те трябва да подпишат и декларация, че няма да гласуват на друго място (образецът се предоставя от секционната комисия.) Т.е. ако студент е от примерно от Силистра, а следва в София, ако не иска да пътува до родния си град, а предпочита да гласува в столична секция, трябва да покаже на комисията заверка в книжката си от съответния ВУЗ.
Правилото обаче се оказва недомислие в днешните условия. Заради пандемията редица университети вече не държат толкова на формалностите и студентът се счита за записан, просто след като си плати таксата за семстъра, без да е нужно да идва в университета за един печат в книжката. УНСС пък вече е въвел електронни студентски книжки, което означава, че неговите възпитаници не биха могли да представят заверка на хартия. "Вузовете не искат заверка, но ЦИК иска!, недоумяват младежи.
Шефът на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев коментира, че вторият срок вече е започнал, студентите си учат онлайн, което означава, че те вече са заверили семестъра и печатът вече е поставен в студентските им книжки. "Няма трудност. Всеки студент може да отиде със студентската си книжка в която секция пожелае и да гласува", коментира той.
Ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров посочи пред "Сега", че е питал ЦИК, откъдето обяснили: в деня на изборите в УНСС трябва да работи администрация, която да издава уверения на студентите, желаещи да гласуват в София - въпросните документи ще показват, че семестърът им е заверен и те са редовни студенти. "Доста от секторите в другите висши училища, които се занимават с онлайн обучението, работят и през уикенда, т.е. не би трябвало да е проблем студентите да получат от тях заверка, ако нямат такава", смята той.
От СУ също коментираха, че ако студентът иска да гласува в града, където учи, просто трябва да отиде във вуза си и да вземе заверка/печат от него. Университетът обаче не работи в събота и неделя, т.е. последният срок, в който студентите могат да получат заветния печат в книжката си, е петък преди изборите. Т.е. те трябва да са в столицата от петък, а ако не са - да планират такова пътуване.
Без шанс за промяна
От ЦИК не могат да направят нищо по въпроса. Изискването за заверката е заложено в закон - Изборния кодекс. Необходима е законодателна поправка, която обаче няма шанс да се случи. Парламентът не работи от началото на предизборната кампания и най-вероятно няма да бъде свикан до разпускането му на 25 март. Но дори и депутатите да се съберат на извънредно заседание, те няма да го посветят на подобни казуси - управляващите вече заявиха категорично, че промени в изборното законодателство толкова близо до вота няма да се правят.
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...
Министър Илков води преговори в Будапеща за присъединяването...
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
70 непридружени деца намериха подслон в русенския кризисен...
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...