Основна част от туристите в румънския град Тулча са от Русе

1
Между 100 и 200 български туристи месечно посещават църквата "Свети Георги" в северната ни съседка
Между 100 и 200 български туристи месечно посещават църквата "Свети Георги" в северната ни съседка Снимка: Уикипедия

Между 100 и 200 български туристи месечно посещават църквата "Свети Георги" в северната ни съседка

Българската църква „Свети Георги“ в град Тулча, Румъния, е важен обект за българските туристи, като между 100 и 200 души месечно я посещават, според отец Феликс Николай, свещенослужител в храма и културен съветник в Тулченската епископия. Основната част от туристите идват от градовете Варна, Добрич, Русе и София.

Църквата „Свети Георги“ е изградена в периода 1854 – 1857 година от българската общност в града с подкрепата на местното население. Според отец Николай, строежът е приключил за рекордно кратко време за онова време, което показва активността и благополучието на българската общност в Тулча.

Едно от най-ценните културни съкровища на храма е дървеният иконостас, който съдържа около 90 икони. Някои от тях са дело на известния български художник Станислав Доспевски, представител на Самоковската художествена школа. За съжаление, Доспевски не успява да завърши всички икони, тъй като е арестуван през 1877 г., а през 1878 г. умира при неизяснени обстоятелства в затвора в Цариград.

Храмът е в процес на подготовка за реставрация, която ще се осъществи с европейски средства, уточнява пред БТА отец Николай. Според него, българите трябва да видят този храм, тъй като в него се съхраняват произведения на български творци, които не могат да бъдат видени в България. Сред тях е и портрет на съпругата на Доспевски – Мариола Доспевска.

Посланикът на България в Румъния, Радко Влайков, подчертава значимостта на Тулча като място с богато българско културно наследство. В града се намират и други значими за българската история обекти, като бюст-паметникът на Георги Раковски и предстоящият да бъде изграден паметник на Стефан Караджа. Според посланика, Тулча е уникално място с многокултурно наследство, в което българите са били най-голямата етническа група през 19-и век.

Влайков предлага на всеки българин да посети и град Браила, където се намират важни исторически обекти, свързани с България, като Българското книжовно дружество – предшественикът на Българската академия на науките.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари