Още близо 70 000 престъпления завинаги ще останат ненаказани
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Прекратените дела срещу известен извършител, на когото е било повдигнато обвинение, са 274
69 226 разследвания са прекратени до давност през 2021 г., сочи докладът да дейността на прокуратурата. Увеличението спрямо предишните две готини е впечатляващо, тъй като през 2020 г. са прекратени 42 565, а година по-рано - 49 195, пише вестник СЕГА.
За да стигне до прекратяване по давност разследващите органи и прокуратурата, която е господар на досъдебното производство, са се размотавали достатъчно дълго, за да изтече срокът, в който наказателното преследване се изключва по закон. На практика това е амнистия за извършителите на престъпления. При това данните са за броя на престъпленията, а не на извършителите. В много от случаите те са повече от един. В доклада няма подробности за вида на престъпленията. "Успокоява се" обаче, че "от прекратените по давност досъдебни производства 99,6% са с неразкрит извършител, което е обективна предпоставка за прекратяване".
Прекратените дела срещу известен извършител, на когото е било повдигнато обвинение, са 274, което прави 0,4% от всички.
Най-много прекратени по давност дела се отчитат в апелативния район на София, който е и най-големият в страната - 35 221. районите на Пловдив, Бургас, Варна и Велико Търново (13 389, 8235, 6583, 5791). Спецпрокуратурата също е сложила точката на 2 разследвания заради изтеклата давност. Такива дела няма във военните прокуратура в Пловдив и София.
Според Наказателния кодекс наказателното преследване се изключва, когато е изтекла т. нар. абсолютна давност. Тя зависи от престъплението. Най голямата е 52 г. и половина - за убийство на две или повече лица. За престъпления, наказуеми с доживотен затвор без замяна, тя е 30 г. За деянията, които се наказват с повече от 10 г. - е 22 г. и половина, а за тези с повече от 3 г. - 15 г. За престъпленията, за които се предвижда повече от година лишаване от свобода, абсолютната давност е 7 г. и половина, а за всички останали - 3 г.
Масовото прекратяване на дела по давност започна през 2006 г., след като Борис Велчев стана главен прокурор и разпореди ревизия на спрените производства. Така се оказа, че много обвинители години наред са трупали папки, по които не са работили.
От 2008 г. (за когато са най-старите данни на сайта на прокуратурата) насам са прекратени около 1 000 000 дела."Причините за прекратяване на делата по давност са както обективни, така и субективни. Налице са многобройни и разнопосочни законодателни промени след 1989 г., от една страна. От друга - проявено е бездействие от разследващи и оперативно-издирвателни органи и прокурори", пише в един от старите доклади на държавното обвинение. В него се признава още, че до 2006 г. "административните ръководители от всички нива на прокуратурата и на разследващите органи не са упражнили ефективен контрол за предотвратяване на опасността от прекратяване на делата поради изтекла давност". Отговорност за това обаче така и не бе понесена от никого.
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Ето това е ИСТИНАТА за държавата България! Ако се питате защо няма правосъдие, защо няма справедливост и възмездие - виновни са ей тези костюмирани паразити, които получават милиони и милиони левове заплати и бонуси.