Осем американски щата съдят българската крипто фирма Nexo
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Обвинението е в незаконни операции, подвеждане и измама на инвеститори
Осем американски щата завеждат дело срещу криптобанката Nexo, основана и управлявана от българите Коста Кънчев и Антони Тренчев. Проблемът е в нерегистриран лихвоносен продукт за криптовалута на фирмата, пише СЕГА.
Антони Тренчев е бивш депутат от Реформаторския блок (в 43-ото НС, избран от София). Коста Кънчев пък е братовчед на управителя и председател на УС на Фондация "ХелпКарма" Константин Кръстев, който бе обвинен от Софийска градска прокуратура в длъжностно писвояване в края на 2021 г. (през март 2018 в УС на "ХелпКарма влиза и башата на Коста Кънчев - Калин Кънчев). Третият съосновател е Георги Шулев - син на бившия икономически и социален министър от НДСВ Лидия Шулева.
Според американската телевизия CNBC щатските регулаторни органи в Калифорния, Кентъки, Ню Йорк, Мериленд, Оклахома, Южна Каролина, Вашингтон и Върмонт твърдят, че Nexo е предлагала на клиентите си лихвоносещи сметки, без първо да ги регистрира като ценни книжа и да предостави необходимите отчети. Без достъп до тези финансови отчети, според щатските регулатори, инвеститорите не биха могли да вземат информирани инвестиционни решения.
Освен това осемте щата твърдят, че Nexo е внушила на инвеститорите, че е лицензирана и регистрирана платформа.
Депозитният продукт уж позволявал на инвеститорите да депозират активи в Nexo в замяна на доходност до 36%. Nexo обаче е признала, че само един неин продукт носи 36% лихва - за най-високия клас клиенти Platinum, при това за по-слабо известните криптовалути Axie Infinity. 12% се предлагали за депозити в стейбълкойни като USDC, USDT и DAI, чиято стойност е закрепена към тази на долара. А за депозитите в най-известните криптовалути - Bitcoin и Ethereum, доходността е едва 7 и 8%.
Основното обвинение към фирмата е в "незаконни операции и измама на инвеститори".
Според сайта на Nexo компанията има лицензи едва в четири от щатите, поискали спиране на дейност на компанията: Калифорния, Оклахома, Южна Дакота и Мериленд, твърди в "Капитал". Едно от възможните обяснения за това е, че лицензите на Nexo се издават на различни юридически дружества. Обвинението в Ню Йорк отбелязва например, че сайтът на компанията се оперира само от Nexo Capital, което има лиценз за работа само в Канада. Повечето лицензи на компанията в САЩ са на друго дружество, Nexo Financial, но дори и в щати с лиценз компанията отново има проблеми.
На изпратени въпроси Nexo отговаря на "Капитал", че регулаторите се фокусират върху компанията, защото била една от малкото останали след фалитите на други с подобен бизнес модел, като Celsius. И освен това обвиненията били излезли часове преди Nexo да обяви, че е придобила дял от американската банка Summit National Bank. Тя е малък кредитор от Уайоминг с активи под $100 млн., като от компанията не упоменават колко е голям дял е придобит, макар да твърдят, че транзакцията е минала през регулаторно одобрение.
Специално Ню Йорк за втори път има проблем с депозитен продукт на Nexo. През октомври 2021 г. щатът нареди на фирмата да прекрати тази си дейност, защото това е предлагане на ценни книжа (securities). Според прокуратурата Nexo е лъгала клиентите си, че работи съгласно закона.
От документите става ясно, че към края на юли 2022 г. Nexo има над 93 000 клиенти в САЩ за продукта си Earn, по чиито сметки е имало около $800 млн. Това е рядко срещана информация, защото фирмата оперира през много компании и приходите ѝ на глобално ниво не са известни. В България, например, Nexo оперира през дружеството "Ен Ди Ес", отчело за 2021 г. 27.8 млн. лв. приходи и 4.1 млн. лв. печалба
Това не са първите юридически проблеми за Nexo. През 2020 г. група клиенти от Калифорния съди крипто компанията заради ликвидирането на техните позиции в клиптовалутата Ripple. Отделно фирмата е в дългогодишен юридически спор с третия от съоснователите - Георги Шулев.