Ортопед: Обърнете внимание на стъпалата си при спадане на свода
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Спадането на свода е една от причините за деформация на големия пръст
Най-чести са три деформации в областта на ходилото. Една от най-разпространените е промяната, при която кокалчето на големия пръст изскача настрани. Освен естетичен проблем и затруднение при избора на обувки, това засяга и костите по-нагоре на крака.
Това заяви ортопедът-подиатър д-р Николай Иванов в предаването „Пулс” на NOVA NEWS.
По думите му причините за тази деформация са разнообразни. Смята се, че това е наследствено заболяване, на второ място се получава при спадане на свода на ходилото.
„Високият ток и тесни обувки отпред – приятни са за окото, но не и за стъпалото… Тези промени настъпват след четвъртата декада в живота. По-склонни да имат подобно изскачане на кокалчето на големия пръст са хората, които стоят по-дълго прави”.
При подобни проблеми човек изпитва по-често умора, болки в краката, не може да се ходи продължително време, трябва да се почива. Спадането на сводовете на ходилото подсказва, че следва подобен проблем, разказа д-р Иванов.
Ортопедът-подиатър препоръча да носим по-широки обувки при пръстите на краката. „Може да има токче, но то трябва да е до 2-4 см. Носенето на различен тип шинички или разделител между първи и втори пръст, индивидуални стелки облекчават болката и забавят деформацията. Понякога на пациентите се налага да носят различен номер обувки между единия и другия крак”, каза д-р Иванов.
За това заболяване има около 150 типа операции, при всяка интервенция има риска тя да не е успешна. След операция има средно дълъг период на възстановяване, което може да продължи до около 3 месеца, ако има костни импланти. При едновременна операция на двата крака има шанс за развитие на усложнения и е по-трудно възстановяването. Оперативното лечение на този проблем се покрива от здравната каса, допълни д-р Иванов.
Той каза поговорката „Ако искаш да си забравиш ежедневните проблеми, обуй неудобни обувки”.
Припомняме, подиатърът е лекар по подиатрична медицина, който лекува стъпалото или ходилото, глезена и свързаните с него структури на крака.