"Омикрон" стои по-дълго върху пластмаса и кожа
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Това негово свойство е помогнала да измести " Делта" като доминиращ
Вариантът Омикрон може да оцелее по-дълго върху пластмасови повърхности и човешка кожа, отколкото по-ранните версии на коронавируса, установиха японски изследователи при лабораторни тестове, предава БГНЕС.
Според тях високата му "стабилност в околната среда" - способността му да остава заразен, може да е помогнала на Омикрон да измести Делта като доминиращ вариант и да се разпространи бързо. Върху пластмасови повърхности средното време на оцеляване на оригиналния щам и вариантите Алфа, Бета, Гама и Делта е съответно 56 часа, 191,3 часа, 156,6 часа, 59,3 часа и 114,0 часа. В сравнение със 193,5 часа за щама Омикрон, съобщават изследователите в bioRxiv. Върху кожни проби от трупове средното време за оцеляване на вируса е 8,6 часа за оригиналната версия, 19,6 часа за Алфа, 19,1 часа за Бета, 11,0 часа за Гама, 16,8 часа за Делта и 21,1 часа за Омикрон.
Върху кожата всички варианти са напълно инактивирани при 15-секундно излагане на дезинфектанти за ръце на алкохолна основа. "Ето защо", заключават изследователите, "е силно препоръчително в настоящите практики за контрол на инфекциите (хигиена на ръцете) да се използват дезинфектанти,... както е предложено от Световната здравна организация."
Извършването на бързи тестове за антигени е най-добре да се извърши с тампон от носа
Потребителите на бързи антигенни тестове за откриване на COVID-19 трябва да вземат секрет от ноздрите си според указанията на производителя, а не вместо това да вземат секрет от гърлото или бузата, показват нови изследвания.
В началото на този месец, когато Омикрон стана причина за почти всички коронавирусни инфекции в Сан Франциско, изследователите там извършиха PCR и бърз антигенен тест BinaxNOW на Abbott Laboratories (АВТ.N) на 731 души. При вземането на назален секрет "бяха открити над 95 % от лицата с най-високи нива на вируса, които най-вероятно са заразни", казва д-р Даян Хавлир от Калифорнийския университет в Сан Франциско. При 115 доброволци с положителни PCR тестове екипът ѝ сравнява резултатите от BinaxNOW с помощта на проби от тампони от носа и гърлото, получени от обучени специалисти. Мазките от гърлото са открили почти 40% по-малко случаи, отколкото тези от носа, съобщават те в medRxiv. Отделно проучване от Испания, също публикувано в medRxiv, установява, че вземането на проба от вътрешната страна на бузата също е много по-малко надеждно за откриване на инфекциозен вирус отколкото проба от ноздрите. Неотдавнашни проучвания сочеха, че Омикрон се открива по-рано в гърлото, отколкото в носа, което накара някои експерти да посъветват потребителите да вземат секрет от гърлото, въпреки че Американската агенция по храните и лекарствата твърди, че тестовете трябва да се използват според указанията.
Заведенията за дългосрочни грижи са засегнати по-малко от Омикрон
Според нови данни, дори силно уязвимите обитатели на заведения за дългосрочни грижи обикновено страдат от по-малко тежки заболявания, причинени от Омикрон, отколкото от предишни версии на коронавируса.
Изследователи от Англия сравняват честотата на хоспитализациите при жителите на 333 заведения преди и след като вариантът Омикрон е станал доминиращ. Сред 398 жители, заразени преди появата на Омикрон, 10,8% са се нуждаели от хоспитализация, в сравнение с 4% от 1241 жители, заразени с Омикрон. Средната възраст на заразените лица е била 85 години. След отчитане на други рискови фактори вероятността за хоспитализация е била с 50% по-ниска при заразените пациенти в периода на Омикрон, съобщават изследователите пред medRxiv. Макар че повечето обитатели на лечебното заведение са били ваксинирани и около 10% са били заразени преди това, намаляването на относителния риск от хоспитализация между периодите преди и след появата на Омикрон е най-голямо сред заразените с Омикрон пациенти, които са получили бустерни дози ваксина - 77%. Изследователите са забелязали и по-малко смъртни случаи от COVID-19 в периода на Омикрон, въпреки че според тях е твърде рано да се правят категорични заключения за ефекта на варианта върху смъртността.
Като цяло", заключават те, "може да се очаква, че значително намалената тежест, съчетана с високото ниво на възприемане на ваксинацията и предишната естествена инфекция, значително ще ограничи въздействието на настоящата вълна от инфекции Омикрон върху хоспитализациите и смъртните случаи при обитателите на заведения за дългосрочни грижи."