Олаф Шолц: Вносът на руска енергия е от основно значение за Европа

1
Снабдяването на Европа с енергия за производството на отопление, за мобилността, електричеството и промишлеността не може да се осигури по друг начин
Снабдяването на Европа с енергия за производството на отопление, за мобилността, електричеството и промишлеността не може да се осигури по друг начин Снимка: DW

Снабдяването на Европа с енергия за производството на отопление, за мобилността, електричеството и промишлеността не може да се осигури по друг начин

Вносът на изкопаеми горива от Русия е от основно значение за всекидневието на гражданите в Европа и снабдяването на континента не може да бъде осигурено по друг начин на този етап, заяви германският канцлер Олаф Шолц в писмено изявление, цитирано от Франс прес.

Шолц заявява това в момент, когато САЩ и Европейският съюз обсъждат санкции срещу руската енергия в отговор на инвазията в Украйна. По думите му "снабдяването на Европа с енергия за производството на отопление, за мобилността, електричеството и промишлеността не може да се осигури по друг начин". Опасенията от западно ембарго срещу руския петрол отново тласнаха нагоре цените на черното злато.

Шолц напомня, че Европа не случайно е изключила руските енергийни доставки от първата вълна санкции срещу Москва, тъй като такава мярка би дестабилизирала пазарите и би имала прекалено силно отражение върху европейските икономики.

Германия е сред европейските страни, особено зависими от вноса на газ, петрол и въглища от Русия и правителството работи усърдно с партньорите си от ЕС и извън него за развитие на алтернативи на руската енергия, отбелязва Олаф Шолц. "Това обаче не може да стане от днес за утре", подчертава той.

ЕС внася 40 процента от потребявания газ от Русия и много страни не подкрепят евентуално ембарго, което би послужило да бъде лишена Москва от основни постъпления. Мнозина министри от германското правителство вече се изказаха против мерки срещу руския газ.

"Трябва да се издържи на санкциите продължително време", обясни вчера министърката на външните работи Аналена Бербок пред телевизия А Ер Де (АRD). "Няма смисъл, ако след три седмици осъзнаем, че имаме електричество само за още няколко дни в Германия и че следователно трябва да се откажем от тези санкции", посочи тя.

В същото време според проучване, публикувано днес във в. "Ханделдблат", 54 процента от германците подкрепят тази драстична санкции. В допитването на института "Югов" (Yougov) 30 процента са напълно съгласни, а 24 процента - по-скоро съгласни.

Известната в Германия икономистка Вероника Грим заявява пред в. "Билд", че спиране на вноса на руски газ би било предизвикателство, но не катастрофа. Тя припомни, че в момента хранилищата са пълни на 30 процента.

Русия никога не се е отказвала от сътрудничеството с ЕС в сферата на енергетиката, заяви пред Първи канал говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова, цитирана от ТАСС. "Не сме направили нищо, било с думи, дела, намек, емоция или планове, за да кажем, че вече за нас енергетиката не е в сферата на сътрудничеството", посочи тя. По думите ѝ такова желание да се обостри ситуацията всяка година е очевидно от страна на Запада, но не целия Запад, а на "натовски регулатори и механизми".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    До 3
    Отиваъ нотава при Путин Руснаците завършили университит гледат как да избягат от нетовия "рай"
  • 14
    3
    Русофил
    Владимир Путин изнася урок по „Финанси и кредит“ на Запада! Вчера той подписа указ, според който всички страни, които са обявили санкции и им се дължат плащания по облигации, може да си получат вземанията в рубли по сметка в руска банка. По този начин се избягва възможността кредиторите да обявят в неплатежоспособност руските компании. Сиреч те са си платили задълженията, но заради санкциите, които Запада е наложил, кредиторите няма да получат парите си, тъй като се явяват възпрепятстваща плащането страна. Искате си парите? Заповядайте, те са във ваша сметка в руска банка. За да се избегнат възможности за тълкуване, Владимир Путин поставя и защитна клауза за курса на рублата. Тоест, колкото повече обезценява Запада рублата, толкова по-малко ще получат кредиторите. Както е тръгнало скоро рублата ще се превърне в конвертируема валута, а на наложилите санкции ще им се наложи да плащат в рубли петрола и газа. Нека припомня, че когато в Русия е имало университети, некои люде отвъд океана не са били открити от Колумб! Бъдете здрави!
  • 16
    2
    Как ме кефите!
    Евал съм ви майката, €врогейска! Сега му лижèте дупèнцето на джудженцето от братска Русия!!!
  • 17
    1
    русенец
    Я! До скоро смяташе друго. Столчето ти ли се клати?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари