Олаф Шолц ще поиска вот на доверие в Бундестага
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Германия се насочва към нови избори след криза в правителството
Федералният канцлер на Германия Олаф Шолц предприе решителни действия, като уволни финансовия министър Кристиан Линднер, за да предотврати “щетите за страната”. Шолц подчерта, че без подобна стъпка правителството ще изгуби способността си да действа ефективно, а страната ще "потъне в хаос". Решението е последвано от остри критики към Линднер, като Шолц подчертава, че “няма основа за доверие за по-нататъшно сътрудничество”.
Според германския канцлер, икономическите политики на Линднер биха довели до разединение в обществото и напрежение между външната и вътрешната сигурност. Шолц е категоричен: „Не съм готов да финансирам подкрепата за Украйна и инвестициите в отбраната ни за сметка на социалното сближаване“, цитира го “Франкфуртер алгемайне цайтунг”.
Разпад на коалицията и преходно управление
След уволнението на Линднер управляващата коалиция се разпадна. Това доведе до формиране на временно червено-зелено правителство, което обаче не разполага с парламентарно мнозинство и ще управлява до провеждането на нови избори. Шолц обяви, че на 15 януари ще инициира вот на доверие в Бундестага с цел предизвикване на избори. Партии от опозицията настояват гласуването да се състои по-скоро, за да се избегнат допълнителни политически сътресения.
Генералният секретар на ГСДП Матиас Миерш, заедно с лидерите на партията, очакват, че Шолц ще се кандидатира отново за канцлер при евентуални нови избори. Вицеканцлерът Роберт Хабек, от Зелените, също изрази неудовлетвореност от блокирането на решенията, а “Цет Де Еф” посочва, че разривът между партньорите в коалицията е бил усещан дълго време.
Парламентарни обсъждания и предстоящи задачи
Опозиционните партии ХДС и ХСС насрочиха извънредно заседание, на което ще анализират ситуацията. Председателят на ХДС Фридрих Мерц, заедно с ръководството на партията, ще информира обществеността относно взетите решения след заседанието, съобщава “Зюддойче цайтунг”.
Шолц подчертава, че независимо от разпадането на коалицията, има важни законопроекти, които трябва да бъдат приети до края на годината. Един от тях е пенсионната реформа, която ще осигури стабилност в пенсионните плащания чрез инвестиции на фондовия пазар. Наред с това, правителството планира и реформи в политиката по миграция, които ще включват стриктна проверка на самоличността на новопристигналите.
С оглед на икономическия спад, Шолц се ангажира да приеме спешни мерки за подкрепа на индустрията, с акцент върху автомобилния сектор. Подготвя се пакет, който ще включва субсидии за насърчаване на продажбите на електрически превозни средства, за да бъдат защитени работните места в индустрията, допълва “Франкфуртер рундшау”.