Окръжен съд - Русе отхвърли иск за отнемане на имущество за над 428 хиляди лева
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Няма доказана връзка между престъплението и имуществото, установи съдът
Окръжен съд - Русе отхвърли предявените от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) искове за отнемане в полза на държавата на имущество на стойност 428 700,69 лева. Решението може да бъде обжалвано пред Великотърновския апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните, съобщиха от съдебната институция.
Производството е образувано по искова молба от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), чийто правоприемник е КОНПИ. Исковете са предявени срещу И., В. и дружеството "К..." ЕООД на основание чл. 74, ал. 1 и ал. 2 от ЗОПДНПИ (отм.).
История на случая
В конкретния случай лицето И. е освободено от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от Наказателния кодекс за извършено престъпление по чл. 255 от НК. Деянието е осъществено в периода 14 януари 2010 година - 14 септември 2012 година и се изразява в избягване установяване и плащане на данъчни задължения в големи размери - ДДС в размер на 29 555,66 лева и корпоративен данък в размер на 12 168,63 лева, чрез недекларирането им.
Мотиви на съда
Според състава на Окръжния съд в Русе, връзката между престъпната дейност и придобитото имущество не е пряка. Съдът посочва, че необявеното и неплатено данъчно задължение в общ размер на 41 724,29 лева (впоследствие внесено в бюджета заедно с лихвите от 2 195,52 лева) не може да е послужило за придобиване на имущество на стойност 675 242 лева, включващо три недвижими имота и два броя моторни превозни средства.
Придобитото имущество като абсолютна стойност надвишава тази на предмета на престъпление над 16 пъти, се посочва в мотивите на съда.
Допълнително, съдът отбелязва, че имуществото, чието отнемане се иска, е придобито преди инкриминирания период, в който И. е извършил престъплението. От ангажираните по делото доказателства не може да се направи обосновано предположение, че имуществата, за придобиването на които ответниците не установиха законен източник, са във връзка с конкретното престъпно поведение.
Извод, че средствата, получени от тази престъпна дейност, са вложени в имуществото, чието отнемане се иска, не може да бъде обоснован както по правилата на правната, така и на формалната логика, категоричен е съдът.
Окончателно решение
При липса на установена и доказана връзка – пряка или косвена, между престъпната дейност и имуществото, чието отнемане се претендира, предявените искове се явяват неоснователни и не са в съответствие с изискванията и гаранциите на Член 1 от Протокол № 1 към Европейската конвенция за защита на правата на човека, поради което съдът ги отхвърля.