Общото събрание на БАН избра двама заместник-председатели и секретар

0
Заседанието се проведе в академичната зала „Проф. Марин Дринов‘‘ в София
Заседанието се проведе в академичната зала „Проф. Марин Дринов‘‘ в София Снимка: БАН

Заседанието се проведе в академичната зала „Проф. Марин Дринов‘‘ в София

На второто заседание на Деветото Общо събрание на БАН за мандат 2024 -2028 година бяха избрани двама заместник-председатели и секретар. Заседанието се проведе в академичната зала на БАН „Проф. Марин Дринов‘‘, съобщиха от научната институция.

Единодушно за заместник-председатели на Общото събрание на БАН бяха избрани проф. д-р Иванка Цаковска от Института по биофизика и биомедицинско инженерство и проф. дн Петър Петров от Института по полимери. За секретар на Общото събрание на БАН подкрепа получи проф. д-р Десислава Панева - Маринова от Института по математика и информатика.

Заместник-председателите на Общото събрание заместват председателя в негово отсъствие или по негово нареждане. Заедно със секретаря те го подпомагат и извършват възложените им от него дейности (чл.21, ал. 2 от Устава на БАН), предава БТА.

На заседанието бяха избрани и представителите на Общото събрание на БАН в състава на Съвета на настоятелите в лицето на чл.-кор. Евелина Славчева и проф. дсн Васил Киров, допълват от Академията.

Проф. д-р Иванка Цаковска работи в Института по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) от 1996 г. Ръководител е на секция “QSAR и молекулно моделиране“ и е зам. председател на Научния съвет на ИБФБМИ. Била е член на Седмото Общо събрание и Председател на Комисията за млади учени в Осмото Общо събрание на БАН. Въвежда направлението „Изчислителна токсикология“ в ИБФБМИ. Активно участва като експерт в рамковите програми за научни изследвания на Европейския съюз, както и в работата на фонд „Научни изследвания“.Член е на Експертния съвет за оценка на приоритетни вещества към Министерство на околната среда и водите.

Проф. д-р Петър Петров е директор на Института по полимери – БАН. Автор е на 126 публикации; на пет глави от книги; на три патента и три полезни модела. Той е бил гостуващ професор и изследовател в няколко университета във Великобритания, Белгия и Германия. Носител е на няколко престижни награди, включително награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на природните и инженерните науки за 2019 година.

Проф. д-р Десислава Панева-Маринова работи в Института по математика и информатика при Българската академия на науките (ИМИ-БАН) от 2002 г. Професор е по информатика от 2021 г. Има административен и управленски опит. Научните ѝ интереси са в областта на цифровото представяне и опазване на културното и научно наследство. През последните години участва в разработката на иновативна уеб-базирана софтуерна платформа за интелигентно цифрово управление и представяне на големи масиви от данни и знания, както и на шест цифрови библиотеки, две сериозни образователни игри, четири виртуални реконструкции на паметници на културното наследство и др. Има над 150 научни публикации, две колективни монографии, три глави от книги и повече от 450 цитирания.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари