Няма проблем с остъклените тераси ако не е премахната носеща конструкция от сградата

1

При голям интерес от страна на русенци премина първата информационна среща, свързана с Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Над 400 русенци присъстваха снощи в Пленарна зала на среща, която продължи над 2 часа. В нея взеха участие зам.-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански, изпълнителният директор на Сдружение „Регионална енергийна агенция – Русе“ инж. Никола Кибритев, началникът на отдел  „Управление на етажната собственост“ г-жа Кремена Оджакова и директорът на дирекция „Информационно и административно обслужване“ г-н Ердинч Мевлюдов. Те се ангажираха да съдействат максимално на всяка една фаза от процеса по кандидатстването, както с информация, така и с предоставяне на индивидуални консултации, където е необходимо, за да могат максимално много русенци да успеят да санират своите блокове.

Инж. Кибритев, който преди две години беше проектен мениждър в екипа за северна България по проекта за разработване на подобни проекти по Европейската програма, направи презентация на Националната програма за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Той припомни, че 1 милиард е сумата, която ще бъде усвоена по програмата от всички общини на територията на страната. Тя ще е отворена до 2016 г. или до изчерпване на финансовия ресурс.

Първото условие, на което трябва да отговаря една сграда за да бъде допустима по националната програма е да има минимум 36 самостоятелни обекта с жилищно предназначение. Екипът на г-жа Оджакова е идентифицирал 329 допустими сгради за територията на Община Русе, от които 282 панелни блокове, 16 блока с пакетно повдигнати плочи и 31 – с едроплощен кофраж. По програмата не може да се кандидатства за частично саниране и отделни входове да подават документи.

От направената презентация стана ясно, че допустимите дейности по националната програма не са само мерки за енергийна ефективност. Ще се финансират и мерки за конструктивно възстановяване, усилване и ремонт на сградата, когато те са предписани като задължителни в техническото обследване. Ще се ремонтират и стълбищните клетки на жилищата.

В стандартните мерки за енергийна ефективност са заложени дейности като подмяна на дограмата и изолиране на външните обграждащи елементи. Допустими са и  дейности, свързани с подобряване на енергийната ефективност на локални източници на топлина, собственост на сградата, газифициране на сградата, както и монтиране на възобновяеми източници на енергия, при условие че  произведената енергия ще се използва само за консумацията от собствениците и няма да се продава.

Интересна мярка, която също е допустима по програмата е реконструкция на системата на отопление, с което се постига ефект на отчитане на индивидуалното потребление на топлинна енергия и се избягват кражбите, елиминират се и загубите на енергия.

За да бъде саниран един блок първо е необходимо да се учреди и регистрира сдружение на собствениците. Г-н Кибритев уточни, че създавайки сдружение, за собствениците не съществува никакъв риск от злоупотреби с имота им. То се създава единствено за целите на обновяването на сградата и няма други функции. Вторият етап от процеса по кандидатстване е регистрираното вече сдружение да подаде в Общината заявление за интереси за финансова помощ, като то може да се подаде с 67%, останалите липсващи проценти попълват декларация за съгласие за достъп до имотите. След като бъде одобрено заявлението за интерес и финансова помощ, то ще бъде вписано в регистър с пореден номер. Сградите ще бъдат възлагани на избраните външни изпълнители по реда на одобрението им. Първите одобрени заявления ще бъдат и първи възлагани на изпълнителите.

Инж. Кибритев обясни, че след санирането сградите ще придобият енергиен клас С, което означава, че консумацията на топлинна енергия ще намалее приблизително с 50%.

Експертите От Община Русе дадоха отговори на много от въпросите, които русенци зададоха. На въпросите, които участниците в срещата не успяха да дадат отговор на място, отговори ще бъдат публикувани в сайта на Общината в секция „Етажна собственост“. Ще бъдат организирани и още подобни информационни срещи, а на 15 февруари министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова лично ще дойде в Русе за да отговаря на въпросите на гражданите.

Най-често задаваните въпроси бяха свързани с процедурата за кандидатстване. Голяма част от въпросите бяха относно вече санираните апартаменти, подменените дограми на част от жилищата и остъклените тераси. Инж. Кибритев обясни, че поставените дограми, които отговарят на определените изисквания за постигане на нужния енергиен клас, няма да бъдат демонтирани. Проблем с остъклените тераси няма, при условие, че не е премахната носеща конструкция от сградата. 

 

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари