НСИ: Средната заплата в Русенско за последното тримесечие не расте, а намалява
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
През първото тримесечие на 2022 г. средната месечна работна заплата в област Русе е 1287 лева
Това съобщиха от Националния статистически институт.
Спрямо четвъртото тримесечие на 2021 г. средната брутна заплата за тримесечието намалява с 39 лв., а в сравнение с първото тримесечие на 2021 г. се увеличава с 93 лева. Средната месечна работна заплата за януари е 1290 лв., за февруари – 1259 лв. и за март – 1312 лева.
В обществения сектор средната работна заплата за периода януари – март 2022 г. е 1530 лв., а в частния сектор – 1219 лв. В сравнение с предходното тримесечие средната работна заплата в обществения сектор на областта намалява със 178 лв., а в частния нараства с 6 лв.
Най-високо средномесечно трудово възнаграждение през първото тримесечие на 2022 г. са получили наетите лица в икономически дейности „Хуманно здравеопазване и социална работа“ – 2244 лв., „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ – 1845 лв. и „Добивна промишленост“ – 1558 лв. През това тримесечие най-ниско платени са били наетите лица в икономическа дейност „Финансови и застрахователни дейности“ – 643 лв., „Административни и спомагателни дейности” – 717 лв. и „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 823 лв.
По размер на средната месечна работна заплата през първото тримесечие на 2022 година Русенска област заема осмо място сред 28-те области на страната. С най-висока средна месечна заплата е област София (столица) – 2218 лв., следвана от област София – 1470 лв. и област Варна – 1428 лв. и За наблюдавания период средната месечна работна заплата за страната е 1593 лв. – с 306 лв. или 23.8% по-висока от тази за област Русе.
По предварителни данни към края на март 2022 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Русе са 63 200. Спрямо края на декември 2021 г. наетите лица се увеличават с 1.4% . В обществения сектор на област Русе в края на март работят 13 900 души, а в частния сектор – 49 400, или 78.1% от всички наети лица в областта.
В сектора на услугите към края на март 2022 г. работят най-голям брой от наетите лица – 54.3%, следват индустрията, селското, горското и рибното стопанство. В услугите най-голям относителен дял заема икономическа дейност „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 25.6% от всички наети в сектора. Работещите в предприятията от преработващата промишленост представляват 81.8% от общия брой на наетите в сектор „Индустрия”.
Докладвай този коментар за нередност
×до 4: Да ми обясниш как так предприятията през соца са били на загуба, а страната ни беше в първите тридесет в света по благосъстояние на нацията, сами си произвеждахме храната, машините, корабите, имахме образование, здравеопазване и два пъти повече население , а сега след като напреднахме сме на последно място в ЕС по всичко, на първо по смъртност, образованието ражда 50% дебили, здравеопазването не го коментирам, внасяме домати от Полша , лук от Австралия и изобщо 95% от храната на трапезата си, а произвежданата от България селскостопанска продукция е скъпа и некачествена. Да ми обясниш твоята икономическа логика, рожбо на съвременното образование!:)
Докладвай този коментар за нередност
×Густав Адолф: До 3: Кои предприятия? Ония дето още по комунизма работеха на загуба ли? След 89-та и промените през 90-та тия същите "захлебващи" русенци предприятия се оказа, че не са конкурентноспособни, зле управлявани са, с изостанали технологии, а на новите собственици не им се занимаваше да ги изправят на крака. Нямаха и средствата, честно казано. Как да имат средства, като до сега са живяли в комунистическа кочина, където всички са еднакво сиви? И така, наложи се да ги разпродадат за "жълти стотинки" и да ги закриват, за да си спасят задниците. Това, което и вие щяхте да направите на тяхно място. Това е положението тавариши, без иновации и инвестиции, без конкурентноспособност, предприятия и парички нема. Не може вечно на държавно уредена хранилка. Требва си и акъл!
Докладвай този коментар за нередност
×плюс-минус: Уви! Русе застарява. Затвориха, фалираха и унищожиха много русенски предприятия, които даваха работа и хляб на хиляди. Младите си потърсиха работа предимно в Европа. Тук останаха предимно пенсионерите. И шивашките фирми. И празните МОЛ-ове. И некадърните кметове. И съветниците без съвест. И разбитите улици. И тревясалите градинки и междублокови пространства. И......
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Защо не посочите колко души от "153 000 " русенци получават заплати, колко пенсии, колко души под 18 годишна възраст ходят на училище и колко са безработните. Защото със средни данни, за които не знаеш от какви първоначални цифри са сметнати - полза никаква.
Докладвай този коментар за нередност
×699: газето с декларираните печалби дан фалира