Нов терапевтичен подход прави пробив при хроничната лимфоцитна левкемия
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
Новият подход води до стабилна дългосрочна ремисия
Изследователи от Великобритания представиха резултатите от последната фаза III на клинично изследване на нов подход към терапията на тази често срещана форма на левкемия. Резултатите са изключително положителни и се очаква методът да се превърне в нов стандарт за лечение.
Изследването, наречено FLAIR, е проведено в повече от сто болници в страната и включва близо 3000 пациенти. В него е установено, че абсолютното мнозинство от пациентите, получили новия подход, са постигнали стабилна дългосрочна ремисия.
Решаващ фактор за това е включването на редовни кръвни изследвания в новия подход. Изследователите използват тестовете за наблюдение на ключови показатели, за да преценят точно кой и кога може да прекрати терапията и кои пациенти все още имат признаци на рак.
„Днес много пациенти могат да спрат лечението твърде рано или, обратно, да продължат терапията по-дълго, отколкото е необходимо“, коментират авторите.
Новият подход предлага оценка на кръвните показатели с цел персонализиране на лечението и продължаването му, докато раковите клетки все още присъстват в организма.
За тази цел е използван метод, наречен минимална остатъчна болест. Положителният резултат от този тест показва наличието на туморни клетки в организма, въпреки че симптомите може вече да не са налице.
Новата стратегия помага на 19 от 20 пациенти да постигнат ремисия и да я поддържат повече от три години след терапията.
„Резултатите от проучването FLAIR са изключителни и предвещават промяна в начина на лечение на хроничната лимфоцитна левкемия“, казва авторът на изследването Питър Хилман.