Нина Димитрова: Тясноскроените хора не правят разлика между руска политика и руска култура

1
„Вярвам в силата на изкуството като начин да размърда мозъците, да отлепи гюлетата и да тика хората към размисъл за това защо са хора – затова ли са създадени, за да се изтрепват един друг“, казва Нина
„Вярвам в силата на изкуството като начин да размърда мозъците, да отлепи гюлетата и да тика хората към размисъл за това защо са хора – затова ли са създадени, за да се изтрепват един друг“, казва Нина

30-годишен юбилей отбелязва с турне Театър Кредо и неговият „Шинел“ по Гогол

Тясноскроените хора не правят разлика между руска политика и руска култура, така както и навремето не правеха разлика между съветска политика и руска култура. Затова и преди години е имало опасения, че спектакълът „Шинел“ по Гогол на Театър Кредо няма да бъде успешен. Това разказа в предаването на Дарик „РеАктивно“ режисьорът и участник в него Нина Димитрова.

Прогнозата обаче не се сбъдва и през 2022-ра се навършват 30-години от премиерата му. Над 600 са представленията на „Шинел“ в годините, игран е на над 200 фестивала. Има много награди, но най-голямата е признанието на руската критика, която го обявява за явление в европейския театър, сподели основателят и артистичен директор на Театър Кредо.

Премиерата на „Шинел“ е на 6 ноември 1992 г. Тогава бяха странни времена. Почти никой не влизаше в театъра, но салонът на „Шинел“ беше пълен, разказа в студиото на Дарик Нина Димитрова

„Въпреки че имаше опасения, че всичко руско няма да бъде харесвано. По логиката, по която и сега се случват покрай войната в Украйна малоумщини от типа на „няма да свирим Шостакович или Чайковски“. Това са тясноскроените хора, които не могат да направят разлика например между съветска политика и руска култура тогава, а сега трябва да прави същото между руска политика и руска култура“, каза още тя.

И се оказала права във времето. „Гогол е все по-актуален, защото глобализацията тика света към един огромен шинел, в който ще го закопчаят много скоро. Сигурно няма да доживея да последното копче, но се страхувам в какъв свят на несвободност и закопчаване на свободния човешки дух ще живеят децата ни и идните поколения", коментира Нина Димитрова.

На въпрос дали заради кризи като пандемията, а сега и войната в Украйна, сами не влизаме в този "шинел", тя отговори така:

„Ние не сме излизали от там. И ако този спектакъл 30 години е понятен тук и по света, то е именно заради това, че той хвърля една коварна мисъл в залата „Хора, разкопчайте шинелите!“. За вас „шинел“ може да е работата, за друг да е семейството. Всеки влага различно в това, какво е неговото ограничение, кое го кара да не се чувства свободен“.

Хората на изкуството трябва да бъдат контрапункт на останалите, смята Нина Димитрова. Те трябва да ги карат да че чувстват като част от едно глобално красива цяло, а не да бъдат разделени.

Вярвам в силата на изкуството като начин да размърда мозъците, да отлепи гюлетата и да тика хората към размисъл за това защо са хора – затова ли са създадени, за да се изтрепват един друг“, каза още режисьорът и основател творчески директор на театъра. 

Спектакълът „Шинел“ тръгва на юбилейно турне, първите представления ще са на 16 и 17 май в Бургас. На 15 и 17 юни спектакълът може да бъде видян в Русе. Следва представление в Силистра на 20 юни, а на 22 юни в Добрич.

Юбилейната година на „Шинел“ завършва през ноември със специалното юбилейно представление на „Шинел“ в Театър 199 „Валентин Стойчев“ в София, където спектакълът се играе от 1993 година до днес. На сцената на Театър 199 се играят още два дълголетни спектакъла на Театър Кредо – „Каквото направи дядо, все е хубаво“ по Андерсен и „Дневникът на един луд“ по Гогол.

Юбилейното турне на „Шинел“ се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по проект „кредО!шинел!“ по програма „Едногодишен грант“. По същия проект до края на 2022 са предвидени и други инициативи за отбелязване на юбилея на театъра и спектакъла.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари