Николай Рашков: Да решим проблемите на колегите на пътя, след това да гледаме загубите!
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Загубите в сектора остават на заден план спрямо условията на работа, категоричен е превозвачът
Започналият ремонт на пътната инфраструктура в района на Русе значително намалява пропускливостта на движението, създавайки сериозни затруднения за шофьорите на тежкотоварни превозни средства. Ситуацията се усложнява допълнително от рязко увеличения трафик на румънски туристи, които се прибират в родината си. Влошените метеорологични условия и ниското ниво на река Дунав доведоха до спиране на някои от фериботните линии, което предизвика образуването на километрични опашки, простиращи се между граничните пунктове.
Министерството на регионалното развитие на България е заявило намерението си да се справи с проблема, но според Николай Рашков, член на Съюза на международните превозвачи, това не е достатъчно. В интервю за предаването „България сутрин“ по Bulgaria ON AIR, Рашков изрази категоричното си мнение, че необходимите действия трябва да бъдат координирани съвместно с румънските власти.
„Решението не може да е само от наша страна, имаме нужда от съдействие и от румънските власти“, подчерта той, добавяйки, че съществуват реални възможности за по-бърза обработка на камионите, стига да се осигурят достатъчно човешки ресурси и съответната инфраструктура.
Превозвачите работят в тежки условия, загубите остават на заден план
Николай Рашков акцентира върху тежките условия на работа, в които шофьорите на тежкотоварни превозни средства са принудени да изпълняват задълженията си. По негови думи, колегите му чакат по над 30 часа при температури над 35 градуса, което представлява сериозно човешко предизвикателство. Въпреки това, финансовите загуби в сектора остават на заден план пред трудните условия на работа.
„Моите колеги чакат на повече от 35 градуса над 30 часа, което е ужасно човешко изживяване. Отново апелирам - много важно е да решим проблемите на колегите на пътя, след това да гледаме загубите“, заяви Рашков.
Едно от предложенията, около което се е обединил с бившия председател на Народното събрание Димитър Главчев, е разделение на трафика на тежкотоварни камиони от Европейския съюз и трети страни. Това, според Рашков, ще изисква значителни инвестиции в инфраструктура и човешки ресурси.
Потребността от координация с румънските власти и възможностите за унифицирани проверки
Рашков също така подчерта значението на координацията с румънските колеги, отбелязвайки, че проблемите са налице и от двете страни на границата. Според него унифицирането на проверките между България и Румъния би могло да улесни значително процеса на преминаване през границата.
„Много по-лесно е проверките да бъдат унифицирани - и двете страни да приемат една и съща метрика и един и също пункт, който да улесни движението“, обясни той.
Рашков също предупреди, че ремонтните дейности ще продължат две години, през които е от съществено значение да се поддържа регулацията на движението така, че и двете страни да обработват камионите с максималната възможна скорост.
Отливът на кадри в транспортния сектор и предизвикателствата пред българската икономика
Отливът на кадри в транспортния сектор е друга сериозна тема, засегната от Рашков. Той отбеляза, че най-големият отлив се наблюдава сред шофьорите, което допълнително утежнява ситуацията.
„Ресорът е важен за българската икономика. Сегашната политическа ситуация в страната ни поставя в задна позиция да се борим за портфолиото, за което искаме“, коментира Рашков, визирайки трудностите в привличането на нови кадри и поддържането на атрактивността на професията.
В заключение, Николай Рашков подчерта, че решаването на проблемите в сектора е от ключово значение за българската икономика и че съвместните усилия с румънските власти могат да доведат до значителни подобрения.