Николай Ненов: Русе ще кандидатства за творчески град на кулинарията на ЮНЕСКО

2
Кандидатурите се подават през две години, следващата сесия е през 2025-а, обясни директорът на Регионалния исторически музей
Кандидатурите се подават през две години, следващата сесия е през 2025-а, обясни директорът на Регионалния исторически музей Снимка: Facebook

Кандидатурите се подават през две години, следващата сесия е през 2025-а, обясни директорът на Регионалния исторически музей

Русе ще кандидатства за творчески град на кулинарията на ЮНЕСКО. Това съобщи директорът на Русенския исторически музей проф. Николай Ненов.

По думите му Русе има нужда от перспектива, която да мобилизира силите и творческата енергия на неправителствените организации, културните институции и като цяло на гражданското общество.

"Трябва да се вгледаме в бъдещето така, както преди десетина години работихме за "Европейска столица на култура". Това беше изключително добър пример как русенци могат да се мобилизират и наистина да има много добри резултати", каза проф. Ненов.

Той обясни, че ползата от творческите градове на ЮНЕСКО не е непременно материална.

"Както се казва - каквото си направиш. В случая, ако се фокусираме върху ЮНЕСКО - творчески град по темата кулинария, от това безспорно всички ще имаме полза. Разбира се, ще има развитие и за туризма. Това не е само ресторант или хотел. Има се предвид всичко онова, което и досега се е случвало - кулинарните състезания, винените конкурси, защото имаме много отдавна винопроизводство в региона. Естествено торта "Гараш", която е много важен културен продукт на Русе. Важни са и фермерските пазари, производителите - тези хора, които ще направят местните продукти, с които ще се произвежда местната кухня", обясни проф. Ненов.

По думите му от тази гледна точка виждаме много важна верига между всички - между производителите и между тези, които ще приготвят с растителни и животински продукти.

"Това е много важно творчество, от което градът ще спечели. Няма преки ползи - да кажеш, че ЮНЕСКО ще даде пари, но има програми, има сътрудничество с други подобни градове, от което разбира се печелим всички като цяло. Нашата храна, нашите билки правят нашия собствен вкус различен от всички останали", обясни проф. Ненов.

Той даде примери с местните свинекомплекси, които произвеждат месни продукти по собствени рецепти, утвърдени и награждавани в последните години. Познават се възможностите и на местните рибари, пише Арена Медиа.

"Работим и по това дунавската рибена чорба да се превърне в нематериално културно наследство - тоест рецептата, приготвянето ѝ и начинът на споделяне на тази рибена чорба създава общности и те общуват помежду си", обясни специалистът.

Според него е напълно реално Русе да бъде обявен за творчески град на ЮНЕСКО.

"Кандидатурите се подават през две години. Следващата сесия е през 2025 година, като дотогава можем да се подготвяме. Имаме вече събития, които трябва да се умножат", каза проф. Ненов.

Той даде пример и с предложението за винен фестивал в Русе, който се вписва в европейския културен маршрут, сертифициран от Съвета на Европа - за римските императори и дунавския път на виното.

"Това е реален културен маршрут на Европа и ние вече работим да има повече събития по него. Трябва да се направи и още по въпроса, да се говори за патенти, да се направи запазена марка", каза Ненов.

Той даде пример и с възстановката на "Римски пазар" на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, която има също много важно място в темата за местната кулинария, защото представя хилядолетни практики.

"Това, което предлагаме на "Римския пазар" за дегустация, са храни и начини на приготвяне на продукти, които са отпреди Колумб", обясни проф. Ненов.

Той посочи, че у нас София е творчески град на киното на ЮНЕСКО, а Габрово е творчески град на занаятите и фолклорното изкуство на ЮНЕСКО.

"Предизвикателство е, защото градовете показват важни характерни продукти. Това са знаци, емблеми на цяла една епоха. Ние имаме тези знаци, имаме тези емблеми, така че можем да се възползваме. И всичко това ще мобилизира русенци и тяхното творчество по конкретна тематика, която, разбира се, е свързана с пари. Това е бизнес", заяви проф. Ненов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    8
    Колю мамин
    Кскво творчество търсим в град на тъмнината,разбитите улици и извратения кмет.
  • 4
    7
    Симона
    В този град,отдавна няма култура,цари некадьрност и простотия,армия бездарници,се мотат,и сьсипват всичко!
  • 7
    6
    Истината
    Решавам да гледам втори сезон на "Вина" и започвам да търся първите три серии в интернет. И на какво попадам - на сръбски сериал от 2022 година със заглавие " Тайните на виното" и с много общи неща в героите и съдържанието.
  • 9
    5
    Софи
    Ужас!Град на културата беше,сега пьк друго,че то няма култура,пьлен цирк е,опера няма, Мартенски дни не може да организирате качествено,шеф на Култура,все тъпи тикви,не беше Ренета Шипкова,Ирена Петрова,една празноглава тиква,объркаха концертите миналата година,за увеолнение и бой. са,пьлни боклуци, некадьрни и прости!Не знаещи и не можещи.
  • 8
    4
    Отвратен
    Този дудньо не е изработил една стотинка през безполезния си живот. Изхранваме го като "наследство".
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари